НАТО "няма позиция" относно касетъчните боеприпаси, тъй като някои съюзници са забранили използването им, а други - не. Това заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от в. "Гардиън".

Той подчерта, че в случая това ще бъде решение на отделните правителства, а не на НАТО в цялост.

Въпреки това Столтенберг отбеляза: "Изправени сме пред брутална война и трябва да не забравяме, че тази бруталност дава отражение, всеки ден виждаме жертви и касетъчните боеприпаси се използват и от двете страни. Русия използва касетъчни боеприпаси, за да нахлуе в друга държава. Украйна използва касетъчни боеприпаси, за да се защитава".

По-рано днес "Вашингтон пост" съобщи, че американският президент Джо Байдън е одобрил предоставянето на касетъчни боеприпаси на Украйна.

Германия няма да доставя касетъчни боеприпаси на Украйна

Германия няма да доставя касетъчни боеприпаси на Украйна

Страната се придържа към споразумението от Осло

Съветникът на украинският президент Михайло Подоляк заяви, че Украйна би приветствала подобна доставка, защото тези боеприпаси биха оказали "изключително психо-емоционално въздействие" върху руските сили.

От своя страна, Германия заяви, че ще продължи да спазва Конвенцията за касетъчните боеприпаси и ще се въздържа от доставката им на Украйна.

Human Rights Watch призова Русия и Украйна да спрат да използват касетъчни боеприпаси и призова САЩ да не ги доставят. Правозащитната организация каза, че както руските, така и украинските сили са използвали оръжията, които са убили украински цивилни граждани.

Боеприпасите, забранени от над 120 държави, обикновено освобождават голям брой по-малки експлозиви, които могат да убиват безразборно в широка област.

Подоляк: Украйна би приветствала касетъчните боеприпаси от САЩ

Подоляк: Украйна би приветствала касетъчните боеприпаси от САЩ

Те биха имали "изключително психо-емоционално въздействие" върху руските сили