Израелският премиер Бенямин Нетаняху поиска пълна демилитаризация на голяма част от Южна Сирия, съобщава BBC. Това може да направи конфликта между Израел и новото ръководство в Сирия, след свалянето на президента Башар ал-Асад, по-вероятен.

В реч пред израелски военни кадети в неделя Нетаняху каза, че Израел няма да позволи на силите на Хаят Тахрир аш Шам (HTS) - ислямистката групировка, която ръководи свалянето на Асад - нито новата сирийска армия, която се формира, да "влязат в зоната южно от Дамаск".

"Ние изискваме пълна демилитаризация на Южна Сирия в провинциите Кунейтра, Дераа и Сувейда от силите на новия режим, добави той. По същия начин няма да толерираме никаква заплаха за общността на друзите в Южна Сирия."

"Хизбула" се надява Израел да бъде враг и на новата власт в Сирия

"Хизбула" се надява Израел да бъде враг и на новата власт в Сирия

В същото време, Израел унищожава сирийско оръжие, за да не попадне в ръцете на групировката

Той също така каза, че израелските сили ще останат за неопределено време в сирийската територия, която завзеха след падането на Асад миналия декември - което би било промяна в израелската стратегия.

Досега Израел описваше преместването си в наблюдавана от ООН демилитаризирана буферна зона на Голанските възвишения като временна мярка за гарантиране на сигурността на израелците от другата страна.

Обосновката изглежда беше да се попречи на екстремистките групи да се придвижат надолу към Голанските извори във властовия вакуум.

Но с последните си коментари Нетаняху даде да се разбере, че вярва, че новите власти в Сирия - с техния джихадизъм - могат да представляват подобна опасност.

Израел завзе по-голямата част от Голанските извори от Сирия по време на войната в Близкия изток от 1967 г. и по-късно ги анексира. Този ход не беше международно признат, въпреки че САЩ го направиха през 2019 г.

Новата власт в Сирия не търси конфликти с Израел

Новата власт в Сирия не търси конфликти с Израел

Страната се фокусира върху възстановяването след края на управлението на Башар ал-Асад

Новият временен президент на Сирия Ахмед ал-Шараа, се опита да увери Израел, че не иска конфликт и че е готов да поддържа дългогодишното споразумение за разединение между двете страни, сключено след друга война през 1973 г.

Той също така подчерта, че няма да позволи Сирия да бъде използвана като база за атаки срещу Израел.

Но Шараа също така призова Израел да се оттегли от буферната зона, която завзе, докато се опитва да утвърди суверенитет над целия раздробен пейзаж на Сирия.

Очевидно Нетаняху не вярва на тези уверения.

Израел удвоява населението си на Голанските възвишения

Израел удвоява населението си на Голанските възвишения

Заради продължаващите заплахи от Сирия дори и при новата власт

Подобно на голяма част от международната общност, израелският министър-председател изчаква да види дали Шараа се справя добре със своята умерена, смекчаваща позиция както на действия, така и на думи.