
Връчването на наградата за мир беше в столицата на Норвегия – Осло, тъй като тя се присъжда от Норвежкия Нобелов комитет, учреден от норвежкия парламент.
Иранската правозащитничка Ширин Ебади стана първата жена мюсюлманка, която получава Нобелова награда за мир. Шефът на Нобеловия комитет й връчи златен медал, както и сумата от 1.4 млн. долара.
В речта си Ебади обвини американската администрация, че под предлога за борба с тероризма нарушава човешки права. За последните 2 години някои държави нарушиха световните принципи и закони за правата на човека, използвайки като предлог събитията от 11 септември и войната с международния тероризъм, заяви тя.
Лауреат на Нобеловата награда за литература стана южноафриканският писател Джон Максуел Кутция. Призът му бе присъден заради това, че романите му имат добре обмислена композиция, богати диалози и се отличават с аналитично майсторство. В същото време той е заядлив скептик, безжалостен в критиката си към жестокия рационализъм и изкуствения морал на западната цивилизация, допълват в изявлението си 18-те членове на шведската академия, избрали Кутция.
Лауреати на наградата за физиология и медицина станаха американецът Пол Лотербер и британецът Питър Менсфийлд. Каролинският медицински институт в Швеция им присъди наградата за открития при получаване на изображение с помощта на ядрено-магнитен резонанс. Около този приз се развихри скандал. Американският учен Реймънд Дамадиан, неколкократно номиниран на Нобелова премия, заяви, че въпросното откритие е направено 20 години по-рано от други учени.
С Нобелова награда за физика бяха удостоени руснаци – Алексей Абрикосов и Виталий Гинсбург, както и британецът Антъни Леджет. Те получиха отличието за “пионерския принос в теорията на свръхпроводимостта и свръктечливостта”.
Лауреати на премията за химия станаха американците Питър Егр и Родерик МакКинън, заради изследванията им на каналите на клетъчните мембрани.
Нобеловата награда за икономика, която се присъжда от Кралската академия на науките на Щвеция не е обикновена: тя е учредена от Националната банка на страната през 1968 година с формулировката “в памет на Алфред Нобел”.
За 2003 година нейни лауреати станаха американецът Робърт Енгл – за “методите за анализ на икономическия временен ред с изчисление на изменяща се с времето условна дисперсия” и британецът Клайв Гренджър – за “анализ на икономическите временни цикли с методите на общите тенденции (коинтеграция)”.