Министър-председателят на островите Кук Марк Браун, които са част от Нова Зеландия, пътува до Китай, за да подпише споразумение, свързано с инфраструктура, търговия и икономика, предаде "Ройтерс".

Това е предизвикало безпокойствието на Нова Зеландия, понеже премиерът на островите не се е консултирал за споразуменията с властите там, въпреки че са обвързани конституционно.

Нова Зеландия е притеснена от присъствието на Китай в тихоокеанския регион и заплахата, която представлява за националната сигурност на страната.

На пресконференция днес, 10 февруари, новозеландският премиер Кристофър Луксън заяви, че страната му очаква прозрачност и консултации с островите Кук след съобщението на Марк Браун, че се отива в Китай, а посещението му ще е свързано с партньорство в националното развитие, включително инфраструктура, търговия и икономика.

"Съгласно нашите конституционни договорености, ние очакваме, разбирате ли, въпросите на отбраната и сигурността да бъдат прозрачно обсъждани между партньорите. Това е всичко, което искаме тук", подчерта Луксън. Той добави, че щом Нова Зеландия разбере какво съдържа споразумението, правителството ще реши как да постъпи.

В изявление на вицепремиера Уинстън Питър се посочва, че Нова Зеландия е отправял многократни искания до островите Кук за споделяне или консултация относно съдържанието на споразуменията, които Браун планира да подпише с Китай, но не получи изчерпателен отговор, което поражда сериозна загриженост.

От своя страна премиерът на островите отхвърли твърденият, че подготвяното споразумение в Китай е по някакъв начин тайно. "Винаги сме водили международните си дела с почтеност и прозрачност. Всяко споразумение, което сключваме, ще бъде в най-добрия интерес на островите Кук", каза той. Той не посочи подробности по споразумението.

Но жителите на остров Кук също се съмняват в споразумението. Тина Браун, лидер на опозиционната Демократическа партия, заяви, че хората са обезпокоени от липсата на консултации. "Ако няма какво да крием, защо не се консултираме с Нова Зеландия?", попита тя.

Китай и Австралия се състезават с дарения в надпревара за влияние в Тихия океан

Китай и Австралия се състезават с дарения в надпревара за влияние в Тихия океан

Китай дари комплекс от президентски сгради във Вануату, а Австралия и Нова Зеландия откриха летище на стойност 55 милиона в съседните Соломонови острови