Американският вестник "Ню Йорк Таймс" изброява някои от най-ярките примери за сътрудничество между Русия и Китай, което помага на руската икономика да устои на западните санкции, наложени след нахлуването в Украйна.
Вестникът пише за това в деня на посещението на китайския лидер Си Дзинпин, който пристигна в Москва по покана на Владимир Путин.
Въпреки че Китай не предоставя на Москва пряка военна помощ, поне засега, той успешно замества много западни компании, които отказаха да правят бизнес с Русия, и сам се превърна в купувач на стоки, често с големи отстъпки, които Русия вече не може да пласира на западния пазар.
Петрол
САЩ и Европа се опитват да ограничат приходите на Кремъл от продажбата на основния му експортен продукт чрез таван на цените и пълен отказ от внос на руски петрол.
Въпреки това Китай, както и Индия, продължават да фигурират в списъка на купувачите на руски петрол - обикновено с добра отстъпка, така че през миналата година Русия дори изпревари Саудитска Арабия по отношение на доставките на петрол за Китай.
Потребителски стоки
Когато Samsung и Apple, които бяха основните доставчици на смартфони за Русия, напуснаха пазара, на тяхно място се появиха китайски марки като Xiaomi, Realme и Honor.
Доставките на китайски стоки като автомобили за Русия също се увеличиха.
Като цяло към декември обемът на китайския износ за Русия достигна рекордно високи стойности, компенсирайки отчасти резкия спад на руската търговия с Европа.
Полупроводници
Когато на Русия беше отказан достъп до съвременни полупроводници, произвеждани от Съединените щати и техните съюзници, като Тайван и Южна Корея, тя загуби важен компонент за своите ракети.
Китай не разполага с такава технология и САЩ направиха всичко възможно, за да попречат на Пекин да внася най-съвременните компоненти за производство на полупроводници.
Въпреки това Пекин увеличава износа за Русия на по-малко напреднала, но все пак много необходима електроника за военната си промишленост.
miro-petrov
на 21.03.2023 в 12:52:30 #7Да живее България СЛАВА РОССИЯ ❤️СЛАВА СЛАВА СЛАВА
bravebg
на 21.03.2023 в 12:03:25 #6ВълкСчадъР на 21.03.2023 в 11:23:11 Абсолютна глупост... в Китай има стотици автомобилни марки за всеки сегмент и вкус.... така както има евтини бракми има и премиум изпълнения... то и към момента абсолютно всички големи европейски и американски производители имат ако не цялостно прозводство в Китай, то поне са зависими за определени компоненти, които внасят от Китай...
bravebg
на 21.03.2023 в 11:50:52 #5Xiaomi, Realme и Honor си ги имаше и преди това в Русия, Запада просто им сервира и пазарния дял на Samsung и Apple.... така както Рено сервира пазарния си дял на JAC.... а Автоваз са напът да удвоят продажбите... правилата на пазарната икономика са пределно ясни - там където възниква търсене, винаги ще се намери предлагане.... общо взето със санкциите Запада направи три невероятни услуги на Путин: - стимулира вътрешната икономика по невероятен начин... най-елементарния пример с един МакДоналдс - тръгват си, оставят на готово, ресторанти, развита мрежа, обучен персонал.... влиза руската фирма и продължава да продава лaйнaтa, само дето печалбата остава в Русия, а инвестиции не са били нужни изобщо - бизнес на готово само да обираш печалбата... - задълбочи Руско-Китайските отношения, като предостави пазарни дялове на готово на китайците.... предостави ролята на посредник на Китай при енергийни сделки, както и достъп до енергийни ресурси на изгодни цени.... Китай не би се отказал от тези печалби и ще се погрижи Русия да не загуби конфликта. - Китай вече е напълно наясно, че Запада не се съобразява с никой и нищо и ако реши, ще наложи санкции и на Китай.... предвид Тайванската криза си е почти сигурна следваща точка от дневния ред на Запада... по всяка вероятност плана е бил с "безиностанцията с ракети" вече да са приключили и да действат по линия на Тайван...
ВълкСчадъР
на 21.03.2023 в 11:23:11 #4-----> Доставките на китайски стоки като автомобили за Русия също се увеличиха < ----- Това е писано от русофил Самите руснаци си казват че НЕ искат китайски автомобили защото не стават за нищо ! От септември 2022 руснаците търсят да закупят 2800 автомобила за полицията и само китайци предлагат, ама никой не иска поради причина вече спомената И да, от тави СВО най големите печеливши явно са Китай и Индия които си получават почти безплатен петрол - да не забравяме че веднъж спре ли изпомпването на петрол от северни замръзнали територии - край ! Възобновяването става много трудно, а и без западни технологии тотално забрави !
kunlun-chanchunchen
на 21.03.2023 в 11:14:02 #3Путин греши. Светът не става многополюсен, а двуполюсен. И в двата русия не присъства. русия ще е васална територия на Китай. Източник на евтини ресурси за китайската индустрия. Една бензиностанция регистрирана като държава!
alabala654
на 21.03.2023 в 09:35:22 #2Китай в момента "жъне" в Русия. От една страна получава нефт и газ на безценица, от друга страна китайските фирми завладяха руския пазар. Колкото повече продължи този конфликт толкова по-добре за Китай. За това ще гледа да хвърля по някоя друга сламка на путин за да не се удави, но не и да го измъкне от блатото. Не е луд този, който яде баницата. Луд е онзи, който му я дава
знайко
на 21.03.2023 в 07:53:54 #1Русия. Китай, Индия, Бразилия и Иран са близо 70% от световното население и икономика. Така че, да се говори за световна изолация на Путин е твърде пресилено.