Около 170 000 в Мадрид протестираха днес срещу закона за амнистия, който може да оправдае до 1400 активисти и политици, замесени в неуспешен опит за отделяне на Каталуния от Испания, след непризнат референдум през 2017 г. Това съобщава "Ройтерс", като цитира властите в страната.
До момента това е най-големия от поредица демонстрации в градове в цялата страна срещу амнистията. Бе проведен два дни след като испанският премиер Педро Санчес спечели четиригодишен мандат с подкрепата на каталунските и баските националистически партии в замяна на съгласието им за закона.
Протестиращите, много от които развяваха испански знамена и държаха табели с надписи "Санчес предател" и "Не продавайте Испания", демонстрираха срещу закона, който според четири съдебни асоциации, опозиционни политически партии и бизнес лидери заплашва върховенството на закона и разделението на властите.
Алберто Нунес Фейхоо, лидер на опозиционната консервативна Народна партия, и Сантяго Абаскал, лидер на крайнодясната партия Vox, също присъстваха на марша, организиран от граждански групи. След митинга десетки протестиращи тръгнаха покрай магистрала към двореца Монклоа, резиденцията на премиера в Мадрид.
Референдумът за независимост на Каталуния беше обявен от съдилищата за незаконен и доведе до най-тежката политическа криза в Испания от десетилетия.
Амнистията ще бъде най-голямата в Испания след пълната амнистия от 1977 г. за престъпления, извършени по време на диктатурата на Франсиско Франко, и първият закон за амнистия, одобрен в Европейския съюз от 1991 г., според испанския изследователски съвет CSIC.
Санчес, който спечели парламентарния вот за съставяне на ново правителство в четвъртък със 179 гласа "за" и 171 "против", защити закона, заявявайки, че амнистията ще помогне за намаляване на напрежението в Каталуния.
Протестиращи, включително неонацистки групи, проведоха шумни демонстрации пред централата на социалистите в Мадрид в продължение на 15 нощи подред след обявяването на сделката. Имаше сблъсъци с полицията, при които бяха ранени служители и демонстранти, но като цяло протестите бяха мирни.
В проучване на Metroscopia от средата на септември около 70% от респондентите казаха, че са против идеята за амнистия.