Ръководителите на Европейския съюз и НАТО обещаха а засилят сътрудничеството срещу хибридни заплахи по време на посещение в Литва, доминирано от разговори за кризата с мигрантите в Беларус и струпването на военни сили на Русия близо до Украйна, информира "Франс прес".
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също така повтори призива си към Русия да "деескалира" струпването на военни сили на границата с Украйна и предупреди за "цена и последици", ако използва сила.
Посещението на Столтенберг и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен идва преди среща на външните министри на страните членки на НАТО, включително държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън в Латвия идната седмица.
Столтенберг и Фон дер Лайен обвиниха Беларус в организирането на мигрантската криза на границата си като "хибридна" заплаха срещу Европейския съюз - обвинение, което режимът отрече.
Хибридната заплаха е предизвикателство за сигурността, съчетаващо традиционни военни средства и невоенни тактики като дезинформация.
"За да се отговори на подобни събития, е важно Европейският съюз и НАТО да работят ръка за ръка", подчерта Фон дер Лайен на съвместна пресконференция със Столтенберг и президента и премиера на Литва.
От своя страна Столтенберг заяви: "Обсъдихме как можем да засилим нашата съвместна работа между НАТО и ЕС, включително чрез нова съвместна декларация, защото сме по-силни и по-сигурни, когато работим заедно."
През последните месеци хиляди мигранти - предимно от Близкия изток - преминаха или се опитаха да преминат границата на Беларус в източните членки на ЕС и НАТО: Латвия, Литва и Полша.
Визирайки ситуацията на границата с Беларус, литовският президент Гитанас Науседа изтъкна, че "ако ситуацията със сигурността се влоши още повече, ние не изключваме консултации по член 4 от договора за НАТО".
Съгласно учредителния договор за НАТО всеки член може да свика среща на НАТО, за да се консултира, когато почувства, че неговата сигурност или независимост са застрашени.
Полша също предупреди, че може да се позове на този член.
Двудневната среща на външните министри на НАТО, която започва във вторник в съседна Латвия, ще бъде доминирана от безпокойство относно струпването на военни сили на Русия близо до границата с Украйна.
Столтенберг подчерта, че "необичайното" струпване на танкове, артилерия, дронове и хиляди боеспособни войници е "много обезпокоително по много причини", също и "защото е непровокирано и необяснено".
"Посланието към Русия е, че трябва да деескалират, да намалят напрежението и да бъдат прозрачни", настоя той и добави, че "ако решат да използват сила, тогава, разбира се, ще има последствия".
emilioner
на 28.11.2021 в 18:44:47 #2Солидарност не стига! Незабавно трябва да поканим и да ПРЕДОСТАВИМ на САЩ земя и морска ивица(някъде над Балчик)където да изградят военоморска и военновъздушна база със минимум 5 хиляди войника персонал.Всичко това охранявано от 50 най модерни самолети,поне две ПВО системи ПАТРИОТ,2-3кораба, разрушители, фрегати, катери, крайцери и прочие мащабно снабдени със най модерни антикорабни ракети.САМО ТАКА ЩЕ БЪДЕМ ЗАЩИТЕНИ
Кастело Белведере
на 28.11.2021 в 16:38:01 #1Похвално е да демонстрираме солидарност с прибалтийци, поляци и укранци и да сме заедно и задружни срещу путинското зло, дебнещо от североизток.