Китай трябва да играе "главна роля" в намирането на път за мир в Украйна. Това обяви френският президент Еманюел Макрон в началото на своето тридневно посещение в Пекин, съобщава "Франс прес".
На среща на френската общност в Пекин преди срещата с китайския лидер Си Дзинпин утре, Макрон заяви, че Франция ще се стреми да работи с Китай "в тази споделена отговорност за мира и стабилността" в Украйна.
"Китай, със своите близки отношения с Русия, които бяха потвърдени през последните дни, може да играе важна роля", изтъкна той и посочи заявеното противопоставяне на Пекин на използването на ядрени оръжия в Украйна, както и китайското предложение за мир между Киев и Москва.
Очаква се основна тема на първото посещение на френския президент в Китай от четири години насам да бъде конфликтът в Украйна. Служител от неговия кабинет заяви, че френският лидер ще се стреми да остане твърд в преговорите със Си.
Целите на Макрон включват също запазване и балансиране на търговските отношения на Китай с Европа, както и защита на френските интереси в Азиатско-тихоокеанския регион.
"Не трябва да се разграничаваме, да се отделяме от Китай", настоя Макрон пред френската общност в Пекин при пристигането си и увери, че Франция "ще се ангажира проактивно да продължи да има търговски отношения с Китай".
В навечерието на визитата си Макрон обсъди пътуването си до Китай и подкрепата за Украйна в телефонен разговор с президента на САЩ Джо Байдън.
Разговорът показа "общата воля на Франция и Съединените щати да ангажират китайците, за да ускорят заедно с нас края на войната в Украйна и да изградят траен мир", съобщиха от кабинета на Макрон.
Президентите на САЩ и Франция също се надяват Китай да допринесе за усилията за солидарност между глобалния север и глобалния юг и да изгради съвместна програма за климата и биоразнообразието.
Макрон кацна в Пекин около 15.15 часа местно време и беше посрещнат от китайския външен министър Цин Ган.
Утре той ще проведе разговори със Си и други китайски лидери, а също ще присъства на държавна вечеря.
В петък френският лидер ще пътува до Гуанджоу в Южен Китай, за да се срещне с местни студенти, като ще бъде придружаван от широка делегация от висши политици, бизнес лидери и дори известни личности, като композитора Жан-Мишел Жар.
Посещението на Макрон съвпада със срещата между президента на Тайван Цай Инуън и председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния днес.
Пекин заяви, че "ще следи отблизо ситуацията и твърдо ще защитава националния суверенитет и териториалната цялост" и предупреди Маккарти, че със срещата си с Цай си "играе с огъня".
Тази седмица на посещение в Пекин е и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която в понеделник се срещна с Макрон в Париж, за да координира визитата.
В реч миналата седмица Фон дер Лайен предупреди Пекин да не подкрепя пряко войната в Украйна, като същевременно изключи "отделянето" на ЕС от Китай.
ivan-koichev
на 06.04.2023 в 10:48:41 #7Я за последно, това Русия да дава евтини горива на Китай добро ли е за Запада или не?Щото аз си мисля, че е лошо за Запада понеже това стимулира яко китайската икономика, ама някои пословични заплеси тук акцентират единствено върху загубите на Русия. ПП. Па и заглавието цепи, някаква пи-въшка от земното кълбо кат Франция отправя определени искания към великана Китай. Понякога човешкото въображение няма граници особено в главата на Макрончето дето си въобразява, че Си едва ли не му е васал?
ВълкСчадъР
на 05.04.2023 в 21:07:14 #6#14 На майка ти на гроба е още по тъпо помияр русофилски
ВълкСчадъР
на 05.04.2023 в 20:37:45 #5#11 И какво като СА са се присъединили към някаква организацийка ? Ако САЩ напусне полуострова СА няма да просъществува и месец
ВълкСчадъР
на 05.04.2023 в 20:36:11 #4# 11
alabala654
на 05.04.2023 в 16:34:50 #3#8 - "Колко да е на безценица ?" - Ами според нпкои източници отстъпките са 13$ на барел за Март и 14$ на барел за Април. Доста сериозна работа... Не случайно китайския внос на Уралс за Март е рекорден. Сигурно е заради високата цена Като си тръгнал да споменаваш СА случайно да си чул, че за първите 2 месеца от 2023 Русия измести СА като най-голям вносител за китайския пазар. Нека сега да видим колко щастливи ще са от този факт арабите
ivan-koichev
на 05.04.2023 в 16:00:03 #2"Фон дер Лайен предупреди Пекин да не подкрепя пряко войната в Украйна, като същевременно изключи "отделянето" на ЕС от Китай." Лайен предупредила Пекин, тая за каква се мисли? Па едновременно с това не искала ЕС да се отделя от Китай.
alabala654
на 05.04.2023 в 15:56:39 #1Ама на Китай си му е идеално така... Смуче си петрол и газ на безценица; завладя пазарния дял на запада в Русия и на всичко отгоре китайските дронове сипят бомби по блядовете в окопите докато Си и Путин се прегръщат в Москва. Какво повече да искат китайците П.С - в Алиекспрес човек вече дрон не може да си поръча И части няма.. Всичко е в Украйна сега