Китай предупреди председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти да не повтаря "катастрофални грешки от миналото", като се срещне с президента на Тайван Цай Инуън, съобщава "Ройтерс".
Според Пекин подобна среща няма да помогне за регионалния мир и стабилност, а само ще обедини китайския народ зад общ враг.
Предвижда се републиканецът Маккарти - третият най-високопоставен американски лидер след президента и вицепрезидента на страната, утре да бъде домакин на среща в Калифорния с тайванския държавен глава, по време на нейното междинно спиране в САЩ, което стана повод за заплахи за отмъщение от страна на Пекин.
Китай, който счита Тайван за своя територия, провежда военни маневри около острова от миналия август - след посещението в Тайпе на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. Оттогава насам Пекин не е прекъсвал военните си действия в близост до острова, макар и в по-малък мащаб.
Цай ще направи транзитно спиране в Лос Анджелис на връщане към Тайпе след пътуване до Централна Америка. САЩ твърдят, че подобни междинни кацания са обичайна практика и няма нужда от прекомерните реакции на Китай.
Говорителят на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че Пекин ще "следи отблизо ситуацията и твърдо ще защитава националния суверенитет и териториалната цялост".
"Китай категорично се противопоставя на това САЩ да организират транзитно преминаване на Цай Инуън през своя територия и е твърдо против срещата между председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти - третият по ранг американски служител, и Цай Инуън", подчерта Мао.
По нейни думи подобен ход сериозно нарушава принципа за единен Китай и трите съвместни комюникета между Китай и САЩ и подкопава суверенитета и териториалната цялост на азиатската страна.
Китайското консулство в Лос Анджелис пък посочи, че е "невярно" да се твърди, че междинното кацане на Цай е транзитно преминаване и изтъкна, че тайванският лидер участва в официален обмен, за да "направи политическо шоу".
Без значение в какво качество г-н Маккарти ще се срещне с г-жа Цай, жестът ще навреди значително на чувствата на китайския народ, ще изпрати сериозен погрешен сигнал към тайванските сепаратистки сили и ще засегне политическата основа на отношенията между Пекин и Вашингтон, предупреждават от ведомството.
"Това не е благоприятно за регионалния мир, сигурност или стабилност и не е в общите интереси на народите на Китай и Съединените щати", добавят от консулството.
Г-н Маккарти пренебрегва поуките от грешките на своя предшественик и настоява да се играе "тайванската карта", се отбелязва в завоалирана препратка към посещението на Пелоси в Тайпе.
"Той несъмнено ще повтори катастрофални грешки от миналото и ще навреди допълнително на китайско-американските отношения. Това само ще укрепи силната воля и решимостта на китайския народ да сподели общ враг и да подкрепи националното единство".
От външното министерство на Тайван на свой ред подчертаха, че Китай няма право да негодува, тъй като Китайската народна република никога не е управлявала острова.
Добавя се, че критиките на Китай към пътуването на Цай "стават все по-абсурдни".
Дори авторитарното правителство да продължи с експанзията си и да засили натиска, Тайван няма да отстъпи, категорични са от ведомството.
beyonder-realm
на 04.04.2023 в 18:40:37 #3Хонконг трябаше Великобритания да го даде на САЩ
Опако
на 04.04.2023 в 14:08:48 #2Няма нищо нелогично и непоследователно във външната политика на САЩ спрямо Тайван или Южна Корея, даже напротив! Режимът в Китай е проблем. САЩ и Великобритания не се противопоставиха на връщането на Хонконг! Китай обещаваше "една страна, два режима" - всички видяхме колко дълго издържа това обещание! САЩ и ЕС имат пълни основания да се притесняват от загубата на още един ценен демократичен партньор и икономически тигър в Азия!
NaskoZashtoto
на 04.04.2023 в 12:22:14 #1Това ми напомня вица за заека на гарата, който предупредил да му върнат куфара, че “да не стане като миналата година”