Гръцкият премиер Георгиус Папандреу се съгласи да подаде оставка след вота на доверие, който ще бъде гласуван днес в парламента, предаде агенция „Новости".
Вчера дясноцентристката опозиция заяви, че ако сегашният кабинет подаде оставка, ще приеме да участва в коалиционно правителство с тримесечен мандат, което да подготви предсрочни парламентарни избори, като междувременно бъде прието споразумението, предложено от ЕС.
Припомняме, вчера гръцкият премиер заяви, че няма намерение да подава оставка.
Агенция „Ройтерс" съобщава, че Папандреу е успял да се споразумее с финансовия министър Евангелос Венизелос и с други членове на кабинета
„Казаха му, че трябва да се оттегли тихо, за да запази своята партия. Той се съгласи да се откаже от поста си." - коментира неназован събеседник на агенцията.
Парламентът на Гърция ще гласува вот на доверие към правителството. По време на дебатите в парламента снощи премиерът Георгиос Папандреу призова за незабавно сформиране на правителство на националното единство.
Целта е да се осигури прилагането на европейския помощен план за Гърция и излизането на страната от политическата криза.
За да се осигурят нормални политически условия и да се приложи европейското споразумение от Брюксел и след това започване на изборна процедура трябва да се сформира правителство с широк консенсус, заяви Папандреу.
В нощта на петък срещу събота парламентът ще гласува по предложение за вот на доверие към гръцкото правителство.
Мнозинството на управляващата партия ПАСОК в парламента е само от двама депутати, но и те са под въпрос, след като част от съпартийците на Папандреу въстанаха срещу намерението му да постави на референдум европейския план срещу дълговата криза.
sVinete pod noJa
на 04.11.2011 в 12:33:47 #13nofreeman, tolkova ti e akyla, iavno nishto ne razbirash nito ot ikonomika, nito ot nishto, ako za teb germania i francia ne sa razviti ikonomiki.... sigurno kitai ili rusia sa sigurno i severna korea, kuba, i libia, ops, libia veche ne
nofreeman
на 04.11.2011 в 12:02:46 #12А що не напишат коя колко дължи..........най-отгоре е германия, следвана от Франция.....двете страни дето най-много лаят са най-затънали, но не се пише никъде....били най-развити икономики....пълен смях!!! Но това е дълга тема.....имаше преди 20 години една пирамидална игра в БГ, която се развиваше подобно на европейския съюз....така че му се знае края как свършва!!!
Ivan Костофф
на 04.11.2011 в 11:41:58 #11Гръцкият хаос достига кулминацията си. Въпреки това, без значение колко болезнено може да е това за всички, ЕС може да се справи с тази ситуация. Нито Европа като цяло, нито еврото, по-специално, няма да рухнат заради Гърция, пише Sueddeutsche Zeitung. „Но пълзенето на Италия към в дълговата яма, който процес се наблюдава днес в третата по големина икономика на ЕС, европейците няма да успеят да преодолеят“ – казва авторът на публикацията Керстин Гамелин. На срещата на върха на Г-20 в Кан, държавните и правителствени ръководители, които се събраха от всички краища на света не могат да вземат никакви решения, защото досега не е ясно дали гръцкият хаос ще ескалира в европейска драма или ще бъде обуздана дълговата криза. В допълнение, не е ясно дали кредиторите са склонни да отпуснат следващия транш от програмата за помощ, дали гърците са готови да осъществят необходимите реформи и ще останат ли в еврозоната и въобще в ЕС. И най-важното е, че има пълно объркване по въпроса за това, какви сътресения може да се развият още, се казва в статията. „Докато всички погледи са вперени към Атина, на около сто километра от там, може да се разиграе истинският финал на Европейската дългова криза: независимо от гърците, именно в Италия се решава въпроса дали еврото и Европейската общност ще оцелеят- продължава авторът. Работата е в това, че Италия е с много по-голяма тежест: тя е с 60 милиона жители, трета по големина икономика в Евроклуба и е с 1 200 милиарда евро дълг“. Кризата в Италия е проблем актуален и спешен, а вината за всичко това е в безотговорното правителство на Берлускони, пише Gammelin. Зад гръцката суматоха на втори план остана следният факт - Силвио Берлускони неохотно признава необходимостта да пести и да прави реформи. Наскоро той бе принуден да признае, че Италия живее доста над възможностите си, но да се придържа към своя план за икономии, италианският премиер очевидно не възнамерява. И това може да бъде фатално за икономиката. Затъналата в дългове Италия е принудена да заема още повече средства за покриване на стари дългове. Спирала се затяга – и тук, казва журналистът, се открива още една дилема: ръководителите на страните от ЕС не могат открито да обвиняват Берлускони, за да не наливат масло в огъня на спекулантите. Има само един човек, който може да накара Берлускони да се реши на драстични мерки – това е италианецът Марио Драги, новият президент на Европейската централна банка. Ако Берлускони не се поддаде и на неговите уговорки, шефът на ЕЦБ може да заплаши, че ще спре да купува италиански държавни облигации, се казва в статията.
justpass
на 04.11.2011 в 11:15:03 #10Потайни пътищата на тъмната страна са...”.
трън
на 04.11.2011 в 10:17:36 #9През 2001 - ва Аржентина обяви фалит и отеба плащане на дългове за около 100 милиарда $. В момента, 10 години по - късно, хората там живеят доста добре
Capricorn
на 04.11.2011 в 09:41:31 #8chilipet | 04.11.2011 09:16 Даа, чичо Йорго, всеки плаща за гяволъка си, та макар и този на бащите си...Дедо Андреас Папандреу яко лапаше и чукаше стюардеси (Димитра Лиани, доколкото си спомням), сега е време за разплата...симпатичен си ми, но ти трябва да плащаш сметката за бащиното едене ай сега едно сиртаки ...................................................................................................... Колега...Папандреу нема да плаща нищо,ще плаща народа на Гърция...незнам дали знаеш,ама Папандреу е от богат род все бивши политици,които са награбили милиарди. Същото е положението и с Нова Демокрация,и там са само богаташи крали от народа си,така че ти тях не ги мисли. Обикновените хора ще опъват каиша.
chilipet
на 04.11.2011 в 09:16:08 #7Даа, чичо Йорго, всеки плаща за гяволъка си, та макар и този на бащите си...Дедо Андреас Папандреу яко лапаше и чукаше стюардеси (Димитра Лиани, доколкото си спомням), сега е време за разплата...симпатичен си ми, но ти трябва да плащаш сметката за бащиното едене ай сега едно сиртаки
griffin
на 04.11.2011 в 09:07:02 #6ликвидирай мечките
Само Левски
на 04.11.2011 в 09:05:33 #5Вечер”: Македония може да влезе в ООН под конституционното име 04 ноември 2011 | 08:51 | Агенция "Фокус" Начало / Македония Скопие. Македония има шанс да поиска от ООН да бъде приета под конституционното име, вместо под съкращението БЮРМ. Това смята професор Игор Янев, цитиран от вестник “Вечер”. Според Янев гласуването би могло да мине подобно на Палестина, която е била приета в ЮНЕСКО със 107 гласа „за” и 14 „против”. Ако Македония поиска гласуване от Общото събрание на ООН, необходимо е просто мнозинство от присъстващите страни в залата. „Гърция няма да събере повече от 25 гласа, за да възпрепятства македонската акция, както САЩ не успяха да съберат 13 държави срещу приемането на Палестина. С други думи Македония има стопроцентов шанс на Общото събрание на ООН да въведе конституционното си име в световната организация”, смята Янев.
Минувач
на 04.11.2011 в 08:50:28 #4Новите гръцки монети: http://9gag.com/gag/467497?ref=fb-share
Harvester
на 04.11.2011 в 08:36:37 #3Гърция няма икономика. Квото и да правят, каквито и помощи да ползват, ще си останат язвата на ЕС
Despair
на 04.11.2011 в 08:25:00 #2Хич, не прилича лисицата Папандреу на А.Луканов. В момента Гърците и леви и десни са обединени от възможността да рекетират Европейският Съюз и пробват различни подходи за постигане 100% опрощаване на дълговете им, както и бъдещо съфинансиране с дотация от ЕС на бюджета им ежегодно, така, че да запазят един жизнен стандарт, които е поне 10 пъти по-висок от този на отлично справящатат се с финансовите и всякакви други нормативи на ЕС България! Който нормативи, ако не се нарушават както гърците и други страни го правят, дисциплинираните страни са обречени на саморазпадане, от невъзможност за икономически растеж и непрекъсната стагнация, налагана им от инфлацията на заобикалящият ги свят и растеж на цените в него! Нещо ние в България не разбираме, или Колониялната ни администрацие, крие важни задължения и ограничения наложени на България, като репарации, или получили се от некомпетентност на наши управленци - тикви!
velikiat
на 04.11.2011 в 08:03:04 #1мене много ми прилича на луканов и неговите врътки с мораториума за външния ни дълг след което стана много много, папандреу не прави решението, няма и варианти, парите в хазната свършват, разби котировките на валутните пазари, референдум е и още нещо, ще го разберем