Папа Франциск защити историческото решение да се одобряват благословии за еднополови двойки, съобщава "Ройтерс".
Той заяви, че критиците на това решение в Католическата църква са направили прибързано "грозни заключения", защото не го разбират.
В телевизионно интервю папа Франциск направи първите си публични коментари, след като декларацията от 18 декември предизвика широк дебат в Църквата, а епископите в някои страни, особено в Африка, не разрешиха на своите свещеници да я прилагат.
"Понякога решенията не се приемат, но в повечето такива случаи това е, защото не се разбират", поясни той.
"Опасността е, че ако не харесвам нещо и го сложа (противопоставянето) в сърцето си, се превръщам в съпротива и прибързвам с грозни заключения", заяви главата на Римокатолическата църква.
"Това се случи с последните решения относно благословиите за всички", заяви той, имайки предвид декларацията, известна с латинското си наименование Fiducia Supplicans, която бе издадена и одобрена от доктриналния отдел на Ватикана.
След първоначалната декларация Ватиканът се опита да поясни, че благословиите не са равносилни на одобрение на едннополовия секс и не трябва да се разглеждат като нищо наподобяващо тайнството на брака за хетеросексуални двойки.
Дори разяснение по-рано този месец от доктриналния отдел на Ватикана обаче не повлия на епископите в Африка, където в някои страни еднополовите отношения се наказват със затвор или дори със смъртно наказание.
Миналата седмица те излязоха с писмо, в което се посочва, че декемврийската декларация е предизвикала "безпокойство в умовете на мнозина" и не може да бъде приложена поради културния контекст на континента.
Някои епископи във Франция заявиха на своите свещеници, че могат да благославят хомосексуалисти, но не и двойки.
Църквата учи, че еднополовият секс е грешен и безпорядъчен и хората с влечения към същия пол трябва да се опитват да бъдат целомъдрени. Изглежда, че папата намекна за това в своя отговор.
"Господ благославя всички. Но тогава хората трябва да влязат в диалог с благословията на Господа и да видят пътя, който Господ предлага. Ние (Църквата) трябва да ги хванем за ръка и да ги поведем по този път, а не да ги осъждаме от самото начало", подчерта той.
От избирането си през 2013 г. папа Франциск се опитва да направи Църквата с нейните 1,35 милиарда членове по-отворена за ЛГБТ хората, но без да променя моралната доктрина.
rising.red
на 15.01.2024 в 15:00:32 #1Слушайте папата - той е компетентен! Всъщност май всички във Ватикана са компетентни на тема еднополови връзки...