Папа Франциск, при посещение на военно гробище в деня, в който католиците възпоменават своите мъртви, призова производителите на оръжия да "спрат", защото войната "поглъща децата на родината", информира "Ройтерс".

В Деня на вси светии Франциск отслужи литургия във френското военно гробище в Рим, с редиците си бели кръстове на мястото на погребението на около 1 900 френски и марокански войници, загинали през Втората световна война.

Франциск, който посещава гробище всяка година в деня на възпоменание, положи бели рози и спря да се помоли на някои от гробниците и спомена, че на една пише "Неизвестен, загинал за Франция, 1944 г."

Папата и Гутериш със съвместно изявление за мигрантите, климата и ядрените оръжия

Папата и Гутериш със съвместно изявление за мигрантите, климата и ядрените оръжия

Заклеват се да се борят заедно срещу "чумата" - злоупотреби с деца

"Дори няма име. Но в сърцето на Бог има всички наши имена. Това е трагедията на войната", отбеляза той в импровизирана проповед.

"Сигурен съм, че всички тези, които бяха призвани да защитават родината и тръгнаха с добра воля, са с Господ", увери Франциск.

"Но... борим ли се достатъчно, за да няма войни, за да няма икономики на страни, които са подсилени от оръжейната индустрия", запита той.

"Тези гробници са послание за мир. Спрете, братя и сестри, спрете. Спрете, оръжейни производители, спрете!", настоя той, наричайки погребаните в гробището сред многото "жертви на войната, която поглъща децата на родината".

Франциск е отправял много призиви за разоръжаване и настоява, че ядрените оръжия трябва да бъдат забранени, защото дори притежанието им по възпиращи причини е "перверзно" и незащитимо.

Папата се надява да промени ядрената парадигма: от сдържане към разоръжаване

Папата се надява да промени ядрената парадигма: от сдържане към разоръжаване

Тази парадигма идва от Студената война

Когато мястото на литургията беше обявено миналия месец, италианска група протестира, заявявайки, че изборът бил обида за жертвите на марокански войници, известни като Goumiers, спомагателно подразделение на френската армия, когато Франция все още беше колониална сила.

Те извършиха много случайни убийства и изнасилиха много италианки в провинцията между Неапол и Рим, докато съюзническите сили се придвижваха нагоре по италианския полуостров.

Един такъв инцидент е увековечен в неореалистичния филм от 1960 г. на Виторио де Сика "Две жени", с участието на София Лорен, който разказва историята на жена и дъщеря ѝ, които и двете са били изнасилени от марокански войници южно от Рим.