По време на операция в берлинския квартал "Фридрихсхайн" полицията не успя да открие двама "пенсионери" от германската лява терористична групировка "Фракция Червена армия" - 55-годишния Буркхард Гарвег и 69-годишния Ернст-Фолкър Щауб.
Това разкри "Шпигел", като се позовава на изявление на полицията на Долна Саксония, провела операцията съвместно с Федералната криминална служба на Германия и берлинската полиция.
В края на февруари 65-годишната им сътрудничка Даниела Клет е била задържана в берлинския квартал "Кройцберг", след като в дома ѝ е бил открит арсенал. Клет, Гарвег и Щауб принадлежат към третото поколение терористи от Фракция Червена армия.
По това време са убити шефът на "Дойче банк" Алфред Херхаузен (през 1989 г.) и шефът на Службата за държавна собственост на ГДР Детлев Карстен Рьоведер (през 1991 г.).
Гарвег и Щауб са издирвани за обири на каси и супермаркети в Долна Саксония. "Шпигел" и други германски медии ги наричат "пенсионери от Фракция Червена Армия".
При операцията по залавянето на Гарвег и Щауб полицията претърси паркинг за ремаркета във Фридрихсхайн и отведе няколко души в участъка, като в операцията участват специални сили. Tagesspiegel съобщава, че са задържани петима души, които са освободени след установяване на самоличността им. Според "Шпигел" Гарвег е имал ремарке на този паркинг, в което често е отсядал.
По време на операцията полицията е използвала светкавични гранати. Съобщава се и за изстрели, но тази информация не е потвърдена впоследствие, пише Tagesspiegel.
"Фракция Червена армия" е основана в Германия през 1968 г. от Андреас Баадер, Улрика Майнхоф, към които по-късно се присъединява Гудрун Енслин.
Групата възниква в резултат на студентското протестно движение. Членовете ѝ виждат задачата си във воденето на градска партизанска война срещу държавния апарат, буржоазията, милитаризма и нацисткото минало на Германия.
Между 1970 г. и 1998 г. (когато лявата франция се разпуска) при нападенията на групата са убити повече от 30 души, а над 200 са ранени. Сред жертвите са главният прокурор Зигфрид Бубак, председателят на Съюза на германските работодатели Ханс-Мартин Шлайер, ръководителят на банка "Дрезднер" Юрген Понто и членът на управителния съвет на "Сименс" Карл-Хайнц Бекурт.
Фракция Червена армия е замесена и в нападенията срещу издателство "Аксел Шпрингер", щаба на американската армия в Хайделберг. Според версията на властите Баадер, Майнхоф и Енслин са се самоубили в затвора.
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 04.03.2024 в 00:29:08 #4За незнаещите, като ТТ по-долу, обяснявам. Наричат се шокови или свето-шумови гранати. Шоковите гранати предизвикват частична слепота и глухота, за кратко време. Използват се основно от а ти-терористите и специализираните полицейски сили при задържане на опасни престъпници с цел да се предотврати въоръжена съпротива или нараняване на заложници.
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 04.03.2024 в 00:14:41 #3“Светкавични гранати”
Ще умра от смях.
ТT
на 03.03.2024 в 23:41:49 #2„светкавични гранати“ си е адекватен превод на „flashbangs“, тролче. Макар че по-пълен превод/по-описателно би било „гръмо-светкавични гранати“. Имаш ли по-добър превод, или имаш само негативизъм и обиди, без никакво доказателство, че има по-добра възможност? Ти да не реши, че „светкавични“ не е адекватно само защото думата „светкавичен“ се използва _ПРЕНОСНО_ в смисъл „бърз“, „мигновен“? Е, „светкавичен“ има и (далеч по-рядко използвано, да) _БУКВАЛНОТО_ си значение „отнасящ се до светкавица/-и“! И в случая е използвано точно то!
hmmm
на 03.03.2024 в 22:28:52 #1През 30-те години Карел Чапек е активен противник на идеологията на националсоциализма и открито изразява своите принципи. След Мюнхенската конференция дясната преса разгръща кампания срещу него, а Гестапо го обявява за обществен враг.[2] През ноември 1938 г., докато поправя щетите, причинени от наводняването на къщата му, Карел Чапек настива и се разболява от пневмония. Той умира от пневмония в неделя, 25 декември 1938 г., малко преди 49-ия си рожден ден. Погребват го в пражкото гробище Вишеград на 29 декември. Няколко месеца по-късно германската войска нахлува в Чехословакия и агентите на Гестапо, без да знаят за кончината на Карел Чапек, идват в дома му, за да го арестуват. Когато разбират, че писателят не е жив, те арестуват жена му