Пентагонът спря доставките на някои ракети за противовъздушна отбрана и други прецизни боеприпаси за Украйна, тъй като се опасява, че запасите от оръжия в САЩ са твърде ниски. Това разкри "Политико".
Според трима души, запознати с въпроса, решението е било продиктувано от ръководителя на политиката на Пентагона Елбридж Колби и е взето след преглед на запасите от боеприпаси на Пентагона, довел до опасения, че общият брой на артилерийските снаряди, ракетите за противовъздушна отбрана и прецизните боеприпаси намалява.
Първоначалното решение за спиране на част от помощта, обещана по време на управлението на Байдън, е дошло в началото на юни, но влиза в сила едва сега, когато Украйна отбива някои от най-големите руски обстрели с ракети и безпилотни самолети по цивилни цели в Киев и на други места.
Хората са получили анонимност, за да обсъждат текущите операции. Пентагонът и Белият дом не отговориха на молбата за коментар.
През уикенда Русия започна най-голямата си въздушна атака срещу Украйна от началото на тригодишната война, като според съобщенията е използвала 477 безпилотни самолета и примамки и 60 ракети. Съобщава се, че 249 от тях са свалени, а 226 са изгубени, като вероятно са били електронно блокирани.
Стъпката на Пентагона да спре част от доставките породи опасения сред съюзниците на Украйна в Конгреса, че страната ще остане уязвима за по-нататъшни руски въздушни удари.
Боеприпасите са смесица от противовъздушна отбрана и прецизни оръжия, които са били доставяни на Украйна през по-голямата част от последните повече от две години.
Според трима източници, запознати с въпроса, заместник-министърът на отбраната по политическите въпроси Елбридж Колби е взел официално решение, след като Пентагонът е направил преглед на запасите си и е установил, че те са намалели твърде много.
Съобщава се, че доставките са били одобрени от администрацията на президента Джо Байдън през юни 2024 г.
Новината дойде, след като Украйна настоя, че срещата между нейния президент Володимир Зеленски и американския му колега Доналд Тръмп е показала подкрепата на Вашингтон за Киев и е "унищожила руската пропаганда", която твърди обратното.
tonkyo
на 02.07.2025 в 15:41:53 #1Този лош, лош Пентагон ...