Световните агенции продължават да обсъждат т.нар. План за победа на Зеленски, който се очаква украинският президент да представи на американския президент Джо Байдън, а може би и при срещата си с Доналд Тръмп. Предвижда се също и среща с другия кандидат за президент - Камала Харис. Зеленски се опитва да получи гаранции за подкрепа преди провеждането на изборите в САЩ и неизвестността кой ще влезе в Белия дом по време на участието си в Общото събрание на ООН в Ню Йорк следващата седмица.
Предложението на Зеленски включва модерни оръжия и въоръжение за Украйна, развитие в сигурността и икономиката, членство на Украйна в НАТО и ясен път към членство в ЕС. За точките от плана пише Bloomberg, макар и да не извежда категорично извода за членството, а да твърди, че Зеленски ще настоява пред Байдън да се отправи официална покана от НАТО към Украйна, както и отбранителният съюз да се ангажира с постоянни доставки на модерни оръжия.
Според Bloomberg, които се позовават на запознати с плана на украинския президент, но пожелали анонимност, се иска и ясен път към членство в Европейския съюз.
Широките рамки на предложението включват осигуряване на мястото на Украйна в глобалната "архитектура на сигурността" и повишаване на нейния оръжеен потенциал и икономическо развитие, каза още Зеленски.
Украинският лидер описа предложението като план за това как да принуди руския президент Владимир Путин да търси мир. Киев също така се опасява, че прекратяване на огъня без такива гаранции ще остави Русия свободна да нанесе нов удар, след като се превъоръжи. Той подчерта, че планът разчита на "бързи решения", които трябва да бъдат взети.
"Планът за победа е мост за укрепване на Украйна и може да допринесе за по-продуктивни бъдещи дипломатически срещи с Русия", заяви Зеленски пред репортери на брифинг в петък, отваряйки вратата за преговори с Руската федерация за втори път тази година.
Зеленски заяви, че последното предложение ще помогне да се стигне до по-ранния му "мирен план", който включва пълното изтегляне на Русия. Това предложение не успя да получи широка подкрепа на срещата на високо равнище през юни, чийто домакин беше Швейцария, тъй като много страни от Глобалния юг, които се отнасят нееднозначно към изолирането на Русия, отказаха да го подкрепят.
В петък Зеленски също така повтори, че някои от поддръжниците на Украйна, сред които и германският канцлер Олаф Шолц, започват да опипват терена за възможностите за прекратяване на огъня чрез преговори, тъй като войната продължава вече трета година. На този етап Зеленски се придържа към предишната си позиция, че Украйна не може да отстъпи територия, завладяна от Русия.
Киев обаче даде заявка, че втора среща на върха за мира в Украйна, което евентуално ще се състои до края на годината, трябва да включва и Русия.
Украинското нахлуване в руската Курска област и продължаващите настоявания на Киев да паднат ограниченията върху използването на американски и британски оръжия за удари по-навътре в Русия, повдигат въпроси от страна на Вашингтон и съюзниците относно стратегията на Украйна за 2025 г., когато войната ще навлезе в четвъртата си година.
666999
на 22.09.2024 в 11:00:05 #3На този коката съвсем му е размекнала мозъка. Казаха му, че няма НАТО и Европейски съюз за него, ама той продължава да се натиска. Звучи като определението на Айнщайн за идиотизъм. Трябва да вземе да казва, не Слава Украине, а Слава Кокаине.
NaskoZashtoto
на 21.09.2024 в 18:56:02 #2Това не е нов план. Русия започна войната за да попречи на Украйна да влезе в НАТО и да запази за себе си Крим и превъзходството си в Черно море. Любопитно би било, ако планът предвиждаше териториални отстъпки за Русия в замяна на неин отказ да пречи на присъединяването на остатъка от Украйна към НАТО, но явно е твърде рано за подобни идеи. Или твърде късно, кой знае…
barbulator2
на 21.09.2024 в 13:27:08 #1Този искаше война и я търсеше получи над 200млрд. Долара за две години и половина и реве за още... Клоун никой не ти е длъжен да те издържа понеже на теб ти се играе на войници... Ае стига вече