Полша поиска от Европейската комисия да отложи глобите за подкопаване на независимостта на съдебната власт, заявявайки, че работи за премахването на спорната дисциплинарна камара за съдии. Това става ясно от писмо от 10 януари, видяно от "Ройтерс".
В момента Варшава дължи 70 млн. евро за това, че не е спряла незабавно цялата работа на камарата в очакване на окончателна присъда от висшия съд на ЕС по схема, широко критикувана за това, че позволява на правителството да отстранява съдии, които поставят под съмнение политиката на правителството.
Писмото е последното развитие в една от многото битки между управляващата националистическа партия "Право и справедливост" в Полша и Европейската комисия за ерозията на демократичното разделение на властите.
Посланикът на Полша в ЕС Анджей Садош пише в писмото, че шефът на Върховния съд вече е решил да спре да предава някои дела на Дисциплинарната камара и че правителството обмисляло още промени в съдебната система.
"Моля Комисията да отложи изпращането на покани за плащане, докато не бъдат извършени планираните реформи", пише той.
Представител на ЕК е посочил пред "Ройтерс", че подобни аргументи не са нито нови, нито достатъчни и че Комисията щяла да изпрати първата фактура във Варшава още днес.
Комисията каза тази седмица, че имала начини да осигури дължимите глоби, включително чрез приспадането им от фондовете за развитие, предназначени за Полша, ако "Право и справедливост" продължи да отказва да плаща.
"Право и справедливост" за първи път въведе Дисциплинарната камара през 2017 г. като част от мащабни промени в съдебната система, които също така издигнаха много нови съдии и дадоха високи позиции на партийни съюзници.
В писмото не се посочва подробно как и кога Варшава ще оттегли камарата, която има правомощия да преназначава или отстранява съдии.
Заместник-министърът на правосъдието на Полша Себастиан Калета, член на "Обединена Полша", твърд евроскептичен коалиционен партньор на "Право и справедливост", настоя, че спирането на работата на камарата щяло да я спре да разглежда дела за престъпления като шофиране в нетрезво състояние, повдигнати срещу съдии.
"Най-доброто решение би било да продължим съдебната реформа с реорганизацията на Върховния съд", изтъкна той пред местно радио.
"Право и справедливост" и "Обединена Полша" се карат от месеци как да се отговори на исканията на ЕК.
Споровете с ЕС във връзка с демократичните стандарти вече струват на Полша репутацията ѝ като пример за посткомунистически преход, както и достъпа до милиарди евро в европейски фондове за възстановяване от пандемията.
Заложени на карта са още фондове за развитие от ЕС, ключов двигател за растежа на Полша след присъединяването ѝ към Общността през 2004 г.