Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процедура срещу Полша във връзка с решения на конституционния трибунал на страната през юли и октомври, които оспориха примата на правото на ЕС над националното право, предаде "Ройтерс".

"Комисията смята, че тези решения на Конституционния трибунал са в нарушение на общите принципи за автономия, върховенство, ефективност и еднакво прилагане на правото на Съюза и обвързващия ефект на решенията на Съда на Европейския съюз", посочиха от ЕК.

Полша постанови: Конституцията на страната е над европейското право

Полша постанови: Конституцията на страната е над европейското право

Членството в ЕС не дава върховни правни правомощия и не означава, че Полша е прехвърлила суверенитета си към ЕС

Съдебните действия на Комисията, която е пазител на договорите на ЕС, е ескалация на конфликта с Варшава относно върховенството на правото, започнал, след като управляващата националистическа и евроскептична партия в Полша "Право и справедливост" взе властта през 2015 г.

Сблъсъкът забави освобождаването на милиарди евро от фондовете за възстановяване на ЕС за Полша, тъй като ЕК изтъква, че полските съдилища не са независими от политическо влияние, което означава, че средствата не са защитени от злоупотреба.

Полша обяви Европейската конвенция за правата на човека за несъвместима с конституцията си

Полша обяви Европейската конвенция за правата на човека за несъвместима с конституцията си

Полша отхвърля решение на ЕСПЧ, нарушавало нейната система

В изявление ЕК уточни, че също така е започнала стъпките за наказателна процедура, тъй като решенията на полския конституционен трибунал са лишили лицата, търсещи действие чрез полските съдилища, от правото на ефективна съдебна защита, установено в договорите на ЕС.

"Накрая, Комисията има сериозни съмнения относно независимостта и безпристрастността на Конституционния трибунал и смята, че той вече не отговаря на изискванията на трибунал, създаден по-рано със закон", настояха от ЕК.

Полският премиер Матеуш Моравецки изтъкна, че не бил съгласен с позицията на Европейската комисия и че тя била изтълкувала погрешно правомощията, които са ѝ били предоставени.

Казусът с Полша изправя ЕС пред разпад

Казусът с Полша изправя ЕС пред разпад

ЕС трябва да оспори решението на полския конституционен съд, смята еврокомисарят Вера Йоурова

"Мисля, че все повече и повече страни членки на Европейския съюз виждат, че трябва да има ограничение на компетенциите (на ЕС)", подчерта той.

Полша има два месеца, за да отговори на официалното уведомително писмо, изпратено днес. Ако ЕК не е доволна от отговора на Варшава, тя може да изпрати на Полша мотивирано становище, с което да поиска от нея да спазва правото на ЕС, отново с двумесечен срок за отговор.

След това ЕК може да съди Полша в Съда на Европейския съюз, който може да налага ежедневни глоби на Варшава, докато не се съобрази. Той вече наложи такива ежедневни глоби на Полша в два други случая, които сега възлизат на 1,5 млн. евро на ден.

Съдът на ЕС глоби Полша да плаща 1 млн. евро на ден заради съдебната реформа

Съдът на ЕС глоби Полша да плаща 1 млн. евро на ден заради съдебната реформа

"Правосъдните системи в целия ЕС трябва да бъдат независими и справедливи"