Полският премиер Доналд Туск обяви, че правителството планира да стартира нова програма за доброволно военно обучение от следващата година, като целта е 100 000 доброволци да преминават обучение годишно до 2027 г., предава "Ройтерс".

"Най-важното за нас е всеки заинтересован да може да участва в такова обучение най-късно до 2026 г. Това е трудна задача, но знам, че е изпълнима", заяви Туск преди заседание на правителството.

Освен професионалната армия и силите за териториална отбрана, Полша трябва да изгради ефективна армия от резервисти, подчерта премиерът. Според него това е стратегически необходимо действие, предвид нарастващите заплахи от Москва.

Програмата беше подкрепена от правителството миналата седмица като част от усилията на Полша за повишаване на отбранителните си способности. Страната, която е една от най-силно ангажираните в подпомагането на Украйна, в момента харчи най-голям дял от своя БВП за отбрана в сравнение с всички останали членки на НАТО.

Туск разкри, че като част от програмата правителството разглежда възможността за предоставяне на допълнителни стимули за участниците, като например възможност за придобиване на шофьорска книжка за тежкотоварни автомобили по време на обучението.

"Това ще бъде полезно не само в случай на война, но и в живота, за тези, които се интересуват от подобни квалификации", каза той.

Освен това правителството обмисля специализирано обучение за определени професионални групи, което да подпомогне военната подготовка в различни сфери.

Премиерът разкри още, че е предложил на министрите и държавните служители също да преминат доброволно военно обучение, като тази идея е била приета с "пълно разбиране".

Полша обмисля пренасочване на еврофондове към отбраната

Полша обмисля пренасочване на еврофондове към отбраната

Това съобщи полският министър на финансите