Новоемитирани судански лири започнаха да циркулират в райони, контролирани от паравоенните Сили за бърза поддръжка (RSF), които воюват срещу националната армия от април 2023 г., задълбочавайки фактическото разделение на страната и повдигайки въпроси за произхода на банкнотите, предава "Ройтерс".

RSF, която контролира големи части от Судан, включително обширния западен регион Дарфур, създаде миналата година паралелно управление, известно като правителството "Тасис", и постепенно поема функции като изплащането на заплати на държавни служители.

Валутният контрол е предмет на спор от 2024 г., когато правителството, подкрепяно от армията, обяви старите судански лири за невалидни и започна емитирането на нови банкноти от 500 и 1000 паунда. Според четирима жители, разговаряли с "Ройтерс", RSF е отхвърлила новите банкноти, което е довело до недостиг на пари в брой в контролираните от нея райони.

Недостигът обаче е намалял в края на май, когато държавни служители и бойци на RSF са получили заплати в судански лири. Жители съобщават, че използваните банкноти са били нови и неизползвани, с дата май 2022 г. Агенцията не успя да установи произхода им, но банкер от Няла, смятан за център на властта на "Тасис", заяви, че те са новоотпечатани.

Допълнителни въпроси поражда фактът, че върху банкнотите стои подписът на Хюсеин Яхия Джангол, бивш управител на Централната банка на Судан, който на 21 май беше назначен за ръководител на новата централна банка на "Тасис".

Премиерът на "Тасис" Мохамед Хасан ал-Тайши отказа да коментира произхода на банкнотите, но заяви, че "всички договорености, свързани с управлението на паричните средства или осигуряването на ликвидност", се основават на "добре обмислени технически планове, насочени към поддържане на икономическа стабилност и задоволяване на нуждите на гражданите и пазарите".

Той обвини правителството, подкрепяно от армията, че вреди на цивилните "чрез промяна на валутата, пресушаване на пазарите и използване на валутата като инструмент за война". Свързаната с армията централна банка не е отговорила на запитвания за коментар.

Според анализатори RSF може да срещне трудности в получаването на международно признание за своята централна банка. Междувременно недостигът на пари в брой насърчи използването на дигитални разплащания чрез приложението Bankak, а тази година в районите под контрола на RSF се появи конкурентната услуга Future Bank.

Суданският паунд продължава да се обезценява, като през последните седмици курсът е надхвърлил 5000 паунда за долар спрямо под 600 преди началото на войната.

Бивши командири на суданските паравоенни сили преминават на страната на армията

Бивши командири на суданските паравоенни сили преминават на страната на армията

Пострадалите се опасяват, че така тези военни няма да понесат отговорност за престъпленията си