Държавният секретар на САЩ Майк Помпео вижда "десетилетия лошо поведение" от страна на Китай, което възпрепятства свободната търговия, във връзка с ескалиращата търговска война на Вашингтон с Пекин, на форум в Югоизточна Азия, съобщава "Ройтерс".
Изявленията на Помпео са след като Доналд Тръмп обяви, че ще удари с 10% мита останалите 300 милиарда долара китайски внос, започвайки на 1 септември, рязко приключвайки примирието в търговския спор между двете най-големи икономики в света.
"Ние искаме свободна и честна търговия, а не търговия, която подкопава конкуренцията", обяснява Помпео в столицата на Тайланд Банкок, където той присъства на по-широка среща на държави от Югоизточна Азия със световни сили.
Критиката на САЩ към Китай е водеща тема на форума в Банкок.
"От десетилетия Китай се възползва от търговията ... Време е това да спре. Президентът Тръмп каза, че ще поправим това. И за да го поправим, е необходима решителност и това е, което видяхте тази сутрин", допълва Помпео.
Китайският външен министър Ван И заяви, че новите тарифи не са правилен или конструктивен начин за разрешаване на търговския спор между двете страни.
Попитан за глобалните икономически сривове, произтичащи от спора между САЩ и Китай, Помпео коментира: "Има отрицателни последици от десетилетия на лошо поведение от страна на Китай."
Предлаганите нови тарифи за китайски стоки могат допълнително да нарушат световните вериги за доставки. САЩ и китайските преговарящи приключиха кратък кръг от търговски преговори в Шанхай в сряда с малък знак за напредък и се съгласиха да се срещнат отново през септември.
Помпео, който ден по-рано уверяваше партньорите от Югоизточна Азия, че Вашингтон няма да ги принуди да изберат страна между САЩ и Китай, използва речта си в петък, за да представи американските инвестиции като по-добрата опция.
"Нашите инвестиции не служат на правителството и нашите инвестиции тук не служат на политическа партия или честно казано на имперските амбиции на държава", коментира той.
"Ние не финансираме мостове, за да затворим пропуски в лоялността. Попитайте себе си, кой наистина насърчава самодостатъчността, а не зависимостта, инвеститорите, които работят за задоволяване на нуждите на вашите потребители, или тези, които ви вкарват в дълг", обяснява Помпео.
Неговите коментари удрят и по Китайската инициатива "Един пояс, един път", която има за цел да засили икономическите и търговските връзки и да изгради модерна версия на Пътя на коприната, за да свърже Китай с Азия, Европа и извън нея чрез мащабни инфраструктурни проекти.
В някои страни има опозиция заради опасения, че непрозрачни механизми за финансиране водят до неустойчив дълг и че става дума повече за насърчаване на китайското влияние, отколкото за развитие.
Отношенията между САЩ и Китай са разкъсвани от въпроси, вариращи от търговията, санкциите на САЩ срещу китайския телекомуникационен гигант Huawei, Тайван и оживения воден път в Южнокитайско море.
Помпео и Ван И отначало постигнаха помирителен тон, когато се срещнаха лице в лице в Банкок в четвъртък за първи път тази година.
Въпреки това Помпео скоро поднови критиката, като се позова на китайската "принуда" към съседи в морските конфронтации в оспорваното Южнокитайско море и заяви, че изграждането на язовири от Пекин по течението на река Меконг вреди на страните в Югоизточна Азия, които зависят от реката.
panopsihikum
на 07.08.2019 в 22:26:17 #2Достоен е за следващия президент на Краваристан
panopsihikum
на 07.08.2019 в 22:24:04 #1Трудно се намира по голям гьон-сурат от Помпадур