Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че властите във Вашингтон са готови да говорят с Иран "по всяко време", но е необходимо "фундаментално" да промени поведението си и че кампанията за максимален натиск ще продължи, съобщава "Ройтерс".
"Не бързаме, кампанията за натиск продължава. Това не е просто икономическа кампания за натиск ... това е изолация и чрез дипломация", коментира Помпео пред репортери в етиопската столица Адис Абеба, преди да отлети за Саудитска Арабия.
Американският държавен секретар Майк Помпео приключи обиколката си в Африка с антикитайски забележки, докато говори за способността на Вашингтон да стимулира растежа и предприемачеството на континента, пише АФП.
"Държавите трябва да внимават за авторитарните режими с празни обещания. Те размножават корупция и зависимост", коментира Помпео в реч пред дипломати и бизнес лидери в Адис Абеба.
Помпео не споменава конкретно Китай - най-големият търговски партньор на Африка - но анализаторите прогнозираха, че ще се опита да постави САЩ като алтернативен източник на инвестиции.
В сряда Помпео назова имената на американски компании, опериращи и в трите държави на турнето му в Африка: "Бехтел" в Сенегал, "Шеврон" в Ангола и "Кока-Кола" в Етиопия.
Той също приветства свободния пазар като цяло, като се нахвърли срещу "неуспешни социалистически експерименти от минали години" на места като Зимбабве и Танзания.
Той критикува предложеното изменение на конституцията в Южна Африка, което ще позволи отчуждаването на частна собственост без обезщетение - план, който се стреми да преодолее неравенствата, установени в ерата на апартейда. Изменението би било "катастрофално за икономиката и най-важното за хората от Южна Африка", обяснява той.
Опитът на Помпео да покаже положителна визия на американското сътрудничество с Африка е подкопан от политиката за Африка на президента Доналд Тръмп, твърдят анализатори.
Критиците бързо цитират забележките на Тръмп през 2018 г., когато той определи за "вонящи дупки" Африка и по-бедни нации от Западното полукълбо, чиито граждани мигрират в САЩ.
В момента Вашингтон обсъжда военни съкращения в Африка, а САЩ наскоро обявиха затегнати визови правила, насочени към най-населената страна в Африка, Нигерия, както и Танзания, Судан и Еритрея.
"Помпео е малко вероятно да оправи щетите от забраните за пътуване на администрацията на Тръмп, предложените съкращения на бюджета или пренебрежителните коментари на президента за региона", обяснява Джъд Девърмонт, директор за Африка в Центъра за стратегически и международни изследвания, мозъчен тръст във Вашингтон.
Африканските лидери въпреки това "биха приветствали отдавна просрочената му ангажираност и се фокусират върху позитивите колкото е възможно повече", заяви Девърмонт.
Въпреки това страни като Етиопия са се възползвали от китайски ангажименти, което прави посланието на Помпео по-малко ефективно, заяви Абел Абате Демиси, етиопски политически анализатор.
"Безспорно е, че китайските инвестиции бяха доста решаващи за поддържането на Етиопия като една от най-бързо развиващите се икономики в света от много години", допълва Абел.
Той добави, че много китайски средства са отишли за реални проекти като пътища и сгради, докато американските пари по-често се насочват към "по-малко видими" области като образование и здравеопазване.
"Фактът, че китайските заеми, а понякога и безвъзмездните средства са с по-малко бюрокрация, също ги прави доста удобни за Етиопия и Африка като цяло".
Китай отпуска пари и заеми за инфраструктурни проекти на целия континент. Пекин обаче е изправен пред обвинения, които отрича, че притиска бедните нации с дълг, изнася минерални ресурси и причинява екологични щети.
Помпео настоява, че Тръмп няма търпение да играе по-голяма роля на континента. "Ако има нещо, което трябва да знаете за нашия президент - моят шеф - трябва да знаете, че той обича сделки. Той иска да се случват повече неща между САЩ и народите в цяла Африка."
chafeto
на 19.02.2020 в 14:27:42 #1"Държавите трябва да внимават за авторитарните режими с празни обещания. Те размножават корупция и зависимост", коментира Помпео в реч пред дипломати и бизнес лидери в Адис Абеба. ****************************************************** Ами като гледам китайците с какъв замах действат в Африка (особено в източна), този мастит господин май малко е позакъснял с "предупрежденията" с благородна цел. А и техния (американския) похват спрямо съвременните "колнии" е до болка познат и едва ли такива слова вече имат кой знае каква тежест като се изключи елемента на заплахата от санкции и мръсни номера.