Резултатите от неотдавнашно проучване в Арабския свят показват, че повече от половината млади хора в региона обмислят емигриране, а все повече хора се идентифицират като "нерелигиозни".
Голямото проучване на Би Би Си и Арабски барометър, базирана в Университета в Принстън изследователска мрежа, е най-голямото задълбочено проучване, извършвано някога в региона. Над 25 000 души в 10 страни и палестинските територии са участвали в интервюта лице в лице за проучването, проведено между октомври 2018 и април 2019 г.
Петдесет и два процента от анкетираните на възраст между 18 и 29 години са заявили, че обмислят да емигрират в друга страна.
Проучването показва, че 70% от младите мароканци обмислят да напуснат страната си, а почти половината от цялото население на Судан, Йордания и Мароко и една трета от иракчаните обмислят емигриране.
"Самият брой е тревожен и има няколко компонента", изтъква д-р Мохамед Масбах, който е директор на Мароканския институт за политически анализи в Рабат.
"Политически е налице липса на доверие в правителството, тъй като младежите вярват, че правителството не може да реши проблемите им", коментира Масбах, допълвайки: "Социално-икономически младежката безработица е висока; вярва се, че ще се влоши."
Желанието да се емигрира обаче не се е увеличило всеобщо в целия Арабски свят. От 2013 г. насам то е намаляло в палестинските територии, Алжир, Судан, Йемен и най-вече в Ливан.
Абдул-Уахаб Каяли, научен сътрудник в Арабски барометър, обясни, че желанието за емиграция в Ливан може да е намаляло по няколко причини. Според някои оценки броят на представителите на ливанската диаспора е между 15 до 20 милиона души в сравнение с 5-те милиона ливанци в Ливан, отбеляза той.
"Много ливанци вече са имигранти и много от тези, които искат да имигрират, вече са го направили", обясни Каяли.
"Желанието за емигриране може да е спаднало заради триумфа на режима на Асад в Сирия и прекратяването на военните действия в много части на страната, най-вече по ливанската граница", допълни той.
Икономически фактори са цитирани в проучването като преобладаваща причина за емиграция. Конфликтите и нестабилността, които наскоро поразиха Йемен, Судан, Алжир, Либия и палестинските територии, изостриха икономическите проблеми.
След политическите вълнения в Алжир и оставката на президента Абделазис Бутефлика, няколко висши държавни служители и заможни бизнесмени бяха изправени на подсъдимата скамейка по обвинения в корупция, а гражданите на страната продължават да излизат по улиците, изисквайки по-нататъшна трансформация в ръководството на страната.
В Судан икономическата криза беше предизвикана от повишаването на цената на хляба, а хората оказаха силен натиск върху правителството, което доведе до свалянето от власт на президента Омар Ал Башир. Протестиращите продължават да настояват за гражданско управление на страната.
В продължаващата четиригодишна гражданска война в Йемен, разглеждана главно като конфликт между Саудитска Арабия и Иран, бяха убити хиляди хора, а милиони са на ръба на глада, като около 50 000 души са умрели от глад, свързан с войната.
Либия се превърна в бойно поле между силите, верни на генерал Халифа Хафтар, и тези, които подкрепят международно признатото правителство на министър-председателя Файез ал-Сарадж.
В допълнение към нарастващото желание да емигрират заради икономическите условия, все повече хора обръщат гръб на религията.
Процентът на възрастните, които се определят като "нерелигиозни", се е увеличил от 8% през 2012 г. на 13% през 2019 г. според проучването. То е установило също така, че е налице общ спад на доверието в религиозните лидери, като най-големият спад е отчетен в Мароко. Образованието е изиграло решаваща роля за това.
emilioner
на 26.06.2019 в 21:25:14 #1Ситуацията е много проста за обяснение.Младите араби иската да живеят НОРМАЛНО както младите хора в демократичните държави.А не в средновековни религиозни общества където правата на половината население ЖЕНИТЕ са потъпкани в калта и са превърнати в добитък.