Президентът Джо Байдън домакинства втората срещата на лидерите на тихоокеанските острови в понеделник в Белия дом, която е част от тридневна кампания на САЩ за блокиране на по-нататъшното навлизане на Китай в стратегическият регион, съобщава "Ройтерс".

Преди посрещането на лидерите в Белия дом, Байдън обяви, че САЩ признава суверенността на две тихоокеански островни държави: Островите Кук и Ниуе. САЩ също така възнамерява да подготви бюджет за инфраструктура за региона, включително за подобряване на интернет свързаността чрез подводни кабели.

Байдън проведе първата среща на върха с островитяните в Белия дом преди година и трябваше да се срещне с тях отново в Папуа Нова Гвинея през май. Този план беше отменен, когато кризата с дълга на САЩ принуди Байдън да прекъсне пътуването си до Азия.

Мексико иска среща със САЩ за миграцията и наркотрафика

Мексико иска среща със САЩ за миграцията и наркотрафика

Продължават проблемите по границата

На миналогодишната среща на върха с 14 тихоокеански островни нации администрацията на Байдън обеща да помогне на островитяните да отблъснат икономическото влияние от страна на Китай. Освен това беше публикувана съвместна декларация за укрепване на партньорството им и за споделена визия за регион, където "демокрацията ще може да процъфтява".

Белият дом заяви, че тази година ще се съсредоточи върху изменението на климата, икономическия растеж, устойчивото развитие, общественото здраве, противодействието на незаконния риболов и други.

В обявяването на признаването на Островите Кук и Ниуе като суверенни и независими държави Байдън каза, че този ход ще "позволи да разширим обхвата на това трайно партньорство, докато се стремим да се справим с най-важните предисзикателства за живота на нашите хора".

Започна срещата Байдън-Зеленски
Обновена

Започна срещата Байдън-Зеленски

Очаква се президентите да направят изявления

По думите на Байдън САЩ имат дълга история на сътрудничество с Островите Кук, датираща от Втората световна война. Според него Ниуе играе "критична и конструктивна роля в Тихия океан", включително като подкрепя устойчивото развитие, сигурността и морската защита, както и опазването на океана.

В Балтимор в неделя лидерите на тихоокеанските острови посетиха катер на бреговата охрана в пристанището и бяха информирани за борбата с незаконния риболов.

Те също присъстваха на неделния мач от Националната футболна лига (NFL) между Балтимор Рейвънс и Индианаполис Колтс.

Лидерите на някои от островните страни обаче пропуснаха срещата, като премиерът на Соломоновите острови Манасе Согаваре. Връзките на страната му с Китай са в процен на задълбочаване. Високопоставен служител на администрацията на Байдън каза, че САЩ са "разочаровани" от решението на Согаваре.

Китай и Соломоновите острови подписват споразумение за полицейско сътрудничество

Китай и Соломоновите острови подписват споразумение за полицейско сътрудничество

Министър-председателят на Соломоновите острови в Пекин

Согаваре посети Китай през юли, като обяви полицейско споразумение с Пекин, което се основава на пакт за сигурност, подписан миналата година.

През 2022 г. Белият дом заяви, че САЩ ще инвестират повече от 810 милиона долара в разширени програми за подпомагане на тихоокеанските острови.

Мег Кийн, директор на програмите за тихоокеанските острови в австралийския институт Lowy, каза, че въпреки че САЩ са открили нови посолства и офиси на USAID в региона след миналогодишната среща на върха, Конгресът все още не е одобрил средствата.

Тя добави, че тихоокеанските островни страни "приветстват повторното ангажиране на САЩ с региона, но не искат геополитическите борби да доведат до ескалация на милитаризацията". Министър-председателят на Вануату Сато Килман също не присъства на срещата.

Китай и Соломоновите острови подписаха пакт за сигурност

Китай и Соломоновите острови подписаха пакт за сигурност

Това съобщи говорителят на китайското външно министерство

Той беше избран от законодателите преди две седмици да замени Ишмаел Калсакау, който загуби вот на недоверие за действия, включително подписване на пакт за сигурност със съюзника на САЩ Австралия.

САЩ все още преговарят за откриване на посолство във Вануату, но не са увеличили значително ангажимента си. Миналия месец Китай изпрати полицейски експерти във Вануату и подписа полицейско споразумение.

Високопоставен служител на администрацията на Байдън каза, че САЩ са на път да отворят посолството на Вануату до началото на следващата година, както и че други служители на островната страна ще присъстват на срещата на върха.

САЩ разполагат постоянна ВМС група в Тихия океан за противодействие на Китай

САЩ разполагат постоянна ВМС група в Тихия океан за противодействие на Китай

Тихоокеанската група е по модел на ВМС на НАТО от 1968 г. в Атлантическия океан

Фиджи приветства по-силното регионално присъствие на САЩ, но Кирибати, една от най-отдалечените тихоокеански островни държави, на 4000 км югозападно от Хаваите, заяви тази година, че ще получи китайска помощ.

Вашингтон поднови споразуменията тази година с Палау и Микронезия, които му дават ексклузивен военен достъп до стратегически части на Тихия океан. Все още обаче не е направил това с Маршаловите острови, които се нуждаят от още помощ, за да се справят с наследството от масовите ядрени опити на САЩ през 40-те години на миналия век и 50-те години.

Служител на администрацията на Байдън каза, че е уверена в сключването на сделка с Маршаловите острови.