Киев е готов да обсъди бъдещето на Крим с Москва, ако украинските сили достигнат границата на окупирания от Русия полуостров. Това заяви пред "Файненшъл таймс" Андрий Сибиха, висш съветник на украинския президент Володимир Зеленски.

Думите на Сибиха, заместник-началник на кабинета на Зеленски, са най-ясното заявяване на интерес от страна на Украйна към преговори, откакто тя прекъсна мирните преговори с Кремъл през април миналата година.

"Ако успеем да постигнем своите стратегически цели на бойното поле и когато сме на административната граница с Крим, сме готови да отворим дипломатическа страница, за да обсъдим този въпрос", посочи Сибиха, имайки предвид отдавна планираното от Киев контранастъпление.

Той обаче уточни: "Това не означава, че изключваме освобождаването на Крим от армията ни".

Изявлението на Сибиха може да е облекчение за западните служители, които са скептични относно способността на Украйна да си върне полуострова и се притесняват, че всеки опит да направи това с военни средства може да накара руския президент Владимир Путин да ескалира войната, вероятно с ядрени оръжия.

Към днешна дата Зеленски изключва възможността за мирни преговори, докато руските сили не напуснат цяла Украйна, включително и Крим.

Русия посочи условията за преговори с Украйна

Русия посочи условията за преговори с Украйна

Москва е решена да постигне целите си

Сибиха е дипломат ветеран, който се фокусира върху външната политика в кабинета на президента и е бил до Зеленски в ключови моменти от войната.

По негови думи в момента държавният глава и неговите помощници говорят конкретно за Крим, тъй като украинската армия се доближава до началото на контранастъпление за отвоюване на територия.

Вчера британският военен аташе във Вашингтон контраадмирал Тим Уудс заяви, че за Крим ще е необходимо политическо решение заради концентрацията на сила там и значението му за украинците.

"Не мисля, че ще се постигне много бързо военно решение, следователно трябва да видим кои са благоприятните условия за преговори на Украйна и мисля, че Украйна би се съгласила на това", отбеляза той.

В първите дни на войната Киев беше склонен да преговаря с Москва за бъдещето на Крим, вместо да настоява да си го върне с военни средства на всяка цена.

В момента обаче единствените известни контакти между Киев и Москва са за преговори за обмен на военнопленници и връщане на деца, принудително депортирани в Русия.

ISW: Нито Украйна, нито Русия показват желание за компромиси и преговори

ISW: Нито Украйна, нито Русия показват желание за компромиси и преговори

Това се посочва в дневния доклад за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната

Украйна преустанови мирните преговори след установяването на предполагаеми руски военни престъпления в киевското предградие Буча. Зеленски подписа указ, с който обявява преговорите с Путин за невъзможни, след като Кремъл анексира четири украински области през септември.

Президентът на Украйна нееднократно е заявявал, че крайната му цел е да постави цялата територия на страната си, включително Крим, под контрола на Киев.

През май миналата година обаче той посочи, че Украйна може да обмисли мирно споразумение, ако руските сили се върнат на позициите си в Източна Украйна отпреди миналогодишната инвазия и не изключи възможността въпросът с Крим да бъде решен впоследствие чрез дипломация.

Крим е под руска окупация от февруари 2014 г., като месец по-късно беше анексиран от Москва след фиктивен референдум - ход, който беше осъден от международната общност като незаконно заграбване на земя.

Украинските сили наскоро засилиха атаките си срещу руски военни съоръжения на полуострова, включително нанесоха удари с безпилотни самолети с наземно и морско базиране.

Киев се надява, че предстоящата украинска контраофанзива ще напредне на юг - вероятно през Запорожка област - и ще отреже пътя за снабдяване на руските сили от Крим.

Михайло Подоляк, друг съветник на Зеленски, вчера прогнозира, че украинските сили ще бъдат на прага на Крим след "пет до седем месеца".

Кремъл: Западът не позволява на Украйна да преговаря за мир

Кремъл: Западът не позволява на Украйна да преговаря за мир

Засега Москва не вижда никаква перспектива за диалог с Киев

Част от западните съюзници на Украйна обаче се опасяват, че Путин може да прибегне до тактически ядрени оръжия, за да защити полуострова, чийто статут според Кремъл не подлежи на обсъждане.

"Някои от тях толкова се страхуват от приближаването на Украйна до административната граница на Крим, че пряко или косвено се опитват да отложат този момент", посочи Альона Гетманчук, директор на Центъра за нова Европа - базиран в Киев мозъчен тръст.

Тя добави, че безпокойството от ескалация на боевете за Крим е толкова голямо, че това е повлияло на "решенията на някои съюзници за това какви оръжия да доставят на Украйна и с каква бързина".

Гетманчук отбеляза, че според украинското ръководство след успешна контраофанзива в останалата част от страната Путин може да склони да преговаря.

Промяната на Украйна в преговорите обаче може да срещне съпротива сред самите украинци. Проучване от февруари и март на Киевския международен институт по социология показва, че 87% от украинците смятат всякакви териториални отстъпки за постигане на мир за неприемливи, докато едва 9% са заявили, че биха приели отстъпки, ако това означава траен мир.

Според проучването 64% от украинците искат Украйна да се опита да си върне цялата територия, включително Крим, "дори ако има риск от намаляване на подкрепата на Запада и риск от продължителна война".

Киев не отхвърля идеята за преговори, но разговорите с Путин са безсмислени

Киев не отхвърля идеята за преговори, но разговорите с Путин са безсмислени

След 88 кръга преговори, Русия засилила бруталните си атаки