Продължават протестите в Тайван, след като парламентът прие пакет от реформи за засилване на контрола върху правителството, за които опозицията настояваше, но срещу които се противопоставя управляващата партия, която нямаше достатъчно хора, за да ги блокира, предаде "Ройтерс".
Мирните протести, а понякога и жестоките конфронтации в парламента относно реформите, се провеждат на фона на по-широка загриженост относно опитите на Китай, който гледа на Тайван като на своя територия, да влияе върху политиката на острова.
Лай Чинг-те от Демократическата прогресивна партия (ДПП) спечели изборите за президент през януари, но партията загуби мнозинството си в парламента. Това стана, след като основната опозиционна партия на Тайван Гоминданг (КМТ) създаде мнозинство с малката Тайванска народна партия. Сега те имат най-много места.
Гласуваните реформи дават на законодателите правомощието да изискват от военните, частните компании или лица да разкрият информация, която парламентаристите считат за уместна. Също така се криминализира неуважението към парламента от страна на правителствени служители и се изисква от президента да дава редовни доклади и да отговаря на въпроси на законодателите, което досега не е съществувало в Тайван.
ДПП твърди, че реформите са били приети без подходяща консултация и съдържанието им е неясно или превишава властта, а днес депутати от Демократичната партия хвърляха торби за боклук и хартиени самолети по опозиционните си колеги. Кер Чиен-минг, лидерът на ДПП, заяви, че Пекин е повлиял на тайванската политика.
Депутати от опозицията са държали балони във формата на слънце и са крещяли "пуснете слънчева светлина в парламента". И двете партии са покрили залата с транспаранти.
КМТ осъди ДПП, че се опитва да ги "оцвети в червено", визирайки цвета на китайската комунистическа партия, и че се опитва да спре усилията за разследване на случаи на корупция и да всява неоснователни страхове относно реформите.
Извън парламента протестиращите показаха гнева си от приетите реформи и също така скандираха "откажете китайската политическа намеса", наред с други лозунги.
Припомняме, че на 21 май ситуацията в тайванския парламент прерасна в ожесточен спор относно усилията за разширяване на парламентарния надзор. Няколкостотин души се събраха пред парламента, за да протестират срещу реформите и обвиниха опозицията, че работи съвместно с Китай и се опитва да убие демокрацията в страната.
От началото на тази година няколко високопоставени лидери на КМТ са посетили Китай в това, което партията казва, че е усилие да поддържа отворени линиите за комуникация. Те отричат обвиненията, че прокарват китайските интереси. Но Китай отказва предложените преговори от страна на президента Лай Чинг-те понеже той не е съгласен с позицията на Китай за "един Китай", което включва и Тайван.