Полицията в Берлин съобщи, че 500 служители са били мобилизирани в събота на фона на поредица от съперничещи си протести в германската столица, някои от които показват подкрепа за Израел, а други - за палестинците или ливанския народ.

Това обобщи "Дойче веле".

Няколко участници в демонстрацията пред Хумболтовия университет в центъра на града носеха израелски знамена и знаци и плакати, показващи подкрепата им за Израел.

Наблизо бяха изложени празни столове със снимки на хора, взети за заложници от "Хамас" на 7 октомври и все още намиращи се в плен, а над всеки портрет беше изписан надписът "отвлечени" на немски език.

В други части на града около хиляда протестиращи призоваваха за спиране на сраженията в Газа и в Ливан, като много от тях развяваха палестински знамена и носеха плакати, някои от които обвиняваха Израел в "геноцид" в Газа.

В един момент избухнаха сблъсъци между полицията и пропалестинските протестиращи, съобщиха информационните агенции.

Берлинската полиция съобщи за един случай на хора на пропалестинска демонстрация в квартал Кройцберг, които "многократно са скандирали забранени лозунги" и които според нея ще бъдат преследвани.

Политикът, отговарящ за вътрешните работи в града-държава Берлин, сенатор Ирис Шпрангер, заяви пред информационна агенция ДПА, че това, което германските власти считат за антисемитско, ще бъде преследвано от полицията през следващите дни. С наближаването на годишнината от 7 октомври в неделя и понеделник се очакват повече и по-мащабни прояви.

"Моята позиция е ясна: омразата, клеветите и антисемитизмът не принадлежат на улиците на Берлин", заяви Шпрангер пред dpa, като същевременно призова участниците да "изразяват мненията си, личните си притеснения и протестите си мирно, с уважение и без насилие".

Председателят на Централния съвет на евреите в Германия Йозеф Шустер заяви в интервю, че някои скорошни пропалестински демонстрации са били "ниска точка" за германското общество.

Той цитира "сцените на празнуване по германските улици след ракетната атака на Иран срещу Израел" по-рано тази седмица и "призивите за открити протести на омраза към Израел около годишнината" от терористичната атака на "Хамас" на 7 октомври".

Шустер заяви, че всеки, който не е бил в състояние на тази годишнина "да почувства поне малко съпричастност към еврейския народ, към израелския народ, никога няма да може да го направи - и този човек има сериозен проблем".