Хората с рак са повече от два пъти по-застрашени да загинат от COVID-19, отколкото тези без него, установи голямо проучване, публикувано в четвъртък и цитирано от АФП.
Данните за повече от 900 пациенти в САЩ, Канада и Испания в статия в The Lancet, установяват, че смъртността се увеличава колкото повече ракът прогресира.
Пациентите с рак с намалена способност да изпълняват ежедневни житейски задачи са по-изложени на риск от тези с по-висока функционалност.
Авторите на статията разглеждат колко души са починали в рамките на 30 дни след диагностицирането на COVID-19 от всички причини. "30-дневната смъртност за всички причини е била 13 процента, повече от два пъти смъртността, отчетена като средна глобална стойност от Джон Хопкинс", заяви Тони Чуейри, онколог от Института за рак на Дана-Фарбер, който е съавтор на статията.
В съответствие с предишни проучвания, екипът установява също, че напредналата възраст, мъжкият пол, наличието на две или повече основни състояния и бивш статус на тютюнопушене също са обвързани с повишен риск от смърт.
Но получаването на химиотерапия или други противоракови терапии в рамките на четири седмици след диагнозата COVID-19 не повлия на смъртността.
"Взети заедно, тези резултати предполагат, че приспособени пациенти с рак и малко коморбидности могат и трябва да продължат с подходящо лечение за борба с рака".
Но тези, които имат лоша функционалност в ежедневието или рак, който прогресира, "трябва да проведат разговори със своите доставчици на онкология относно риска срещу ползата от противораковото лечение", добави той.
Бил Канс, главен медицински и научен директор на Американското дружество за борба с рака, което осигури финансиране на изследването, заяви: "Това е документ с много високо въздействие, който показва как пациентите с рак са изложени на по-висок риск от Covid."
Той добави, че документът предполага, че лекарствената комбинация от хидроксихлорохин и азитромицин може да доведе до три пъти по-голям риск от смърт - нещо, което се нуждае от допълнително проучване.
Самите автори на доклада коментира, че засега не могат да направят извод за тази тенденция, тъй като тя може да е възникнала от други фактори.
Somebodyelse
на 30.05.2020 в 18:11:12 #5user avatar 6028 MYXA на 29.05.2020 в 17:23:30#4 Бе то почва да излиза на яве как болниците приписват вируса на обикновени случаи понеже ще изкярат повече пари! —— В горния цитат пишеш “болниците” . Кои болници ?
Somebodyelse
на 30.05.2020 в 02:20:22 #4Не знам какъв ти е проблема Муха ? Питам защото смятам за смехотворна теорията Ти че хиляди болници по целия свят са се наговорили да лъжат за болните от вируса с цел да крадат пари ! Ако нямаш какво да кажеш не казвай нищо. Не е нужно да се правиш на ощипана мома
Somebodyelse
на 29.05.2020 в 18:01:52 #3Според теб Муха болниците в почти ЦЕЛИЯ СВЯТ са се наговорили да лъжат. Уникална теория дори за теб.
chafeto
на 29.05.2020 в 16:29:21 #2Огнестрелните рани са придружаващи заболявания. Особено в Мексико и Бразилия.
chafeto
на 29.05.2020 в 15:18:19 #1Смъртта от пневмония определено е "по-добър" вариант (ако изобщо тук може да се използва този израз) от агонията на онкологичното заболяване. Може да звучи цинично, но е самата истина.