Президентите на Русия и Иран Владимир Путин и Масуд Пезешкиан подписаха Договор за всеобхватно стратегическо партньорство. Церемонията се състоя след преговори в Кремъл, предаде кореспондент на ТАСС.
Документът извежда отношенията между Москва и Техеран на ново ниво - той гарантира статута им на стратегически партньори. Споразумението определя и правната рамка за по-нататъшно развитие на сътрудничеството в дългосрочен план.
Според представители на двете страни споразумението обхваща всички области, включително отбраната, борбата с тероризма, енергетиката, финансите, транспорта, промишлеността, селското стопанство, културата, науката и технологиите.
Пезешкиан, който посещава Кремъл за първи път след избирането си за президент през юли миналата година, заяви, че двамата лидери могат да финализират споразумение за изграждане на атомна електроцентрала в Иран с помощта на Русия.
"Ще обсъдим всички области на нашето сътрудничество и ще подпишем всеобхватен договор за стратегическо партньорство," заяви Путин на срещата. "Работим по него от дълго време и съм доволен, че този процес е завършен", добави той, подчертавайки потенциала за засилване на търговските и икономическите връзки.
Между Москва и Техеран се наблюдава все по-тясно сътрудничество, особено след началото на войната в Украйна. Двете страни подчертават, че техните отношения не са насочени срещу други държави, но Западът вижда в това партньорство заплаха.
Русия вече е използвала ирански дронове във войната в Украйна, а САЩ обвиниха Техеран, че е доставял балистични ракети с малък обсег на Москва - обвинения, които Иран отрича. Кремъл не потвърждава получаването на ирански ракети, но признава, че сътрудничеството обхваща "най-чувствителни области".
Иранският президент е придружаван от министъра на петрола, а обсъжданията включват западните санкции в енергийния сектор и начини за тяхното заобикаляне. Руският премиер Михаил Мишустин отбеляза, че страните работят активно за задълбочаване на сътрудничеството в транспорта, енергетиката, образованието, туризма и културата.
Русия е изградила първата атомна електроцентрала на Иран в Бушер, която заработи през 2013 г., и има договори за строеж на още два реактора.
Посещението на Пезешкиан идва в момент, когато влиянието на Иран в Близкия изток е отслабнало, след като съюзникът Башар Асад беше свален от власт в Сирия, а Техеран е под натиск в региона. Междувременно Русия също е в несигурна позиция относно военните си бази в Сирия.