Руският президент Владимир Путин е отишъл на църква, за да се помоли за Доналд Тръмп, след като американският лидер беше прострелян на сцената на митинг миналата година. Това разкри главният пратеник на президента на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф.

Руският лидер е поръчал и портрет на американския президент, който е изпратил на Тръмп като подарък.

Разкритията бяха направени от главния преговарящ на Тръмп, който взе участие в интервю с бившия водещ на "Фокс нюз" Тъкър Карлсън.

"Президентът Путин беше поръчал красив портрет на президента Тръмп от руски художник и всъщност ми го даде и ме помоли да го занеса на президента Тръмп", разказа той.

"Беше толкова мил момент и той ми разказа своята история... за това как, когато президентът беше прострелян, той отишъл в местната църква и се срещнал със своя свещеник, за да се помоли за президента".

Тръмп: Путин не е карал Стив Уиткоф да го чака 9 часа

Тръмп: Путин не е карал Стив Уиткоф да го чака 9 часа

Новини от визитата в Москва

"Не защото беше президент на Съединените щати, а защото му беше приятел и се молеше за своя приятел", изтъкна Уиткоф.

През юли 2024 г. Тръмп - тогава все още кандидат за президент на Републиканската партия, говореше на митинг в Бътлър, Пенсилвания, когато срещу него проехтяха изстрели, които го раниха по ухото.

Уиткоф направи коментара си в момент, когато по-рано тази седмица и двамата лидери предприеха първи стъпки към прекратяване на войната между Русия и Украйна, като се съгласиха на "енергийно и инфраструктурно прекратяване на огъня".

Споразумението за частично прекратяване на огъня ще бъде в сила за 30 дни.

Преговорите за постоянен мир ще "започнат незабавно", въпреки че Путин заяви на Тръмп, че има няколко условия, които иска да бъдат изпълнени, за да приключат боевете.

"Лидерите се съгласиха, че пътят към мир ще започне с енергийно и инфраструктурно прекратяване на огъня, както и с технически преговори за прилагане на прекратяване на огъня в Черно море, пълно прекратяване на огъня и постоянен мир. Тези преговори ще започнат незабавно", псочи Белият дом след разговора.

Уиткоф посочи и че окупираните от Путин региони на Украйна - Крим, Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие - са "рускоезични", и отбеляза, че "там имаше референдуми, където преобладаващото мнозинство от хората показаха, че искат да бъдат под руско управление".

Въпросните референдуми бяха проведени веднага след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. и не бяха признати от западните държави.

Въпреки това Уиткоф заяви: "Това е слонът в стаята".

Путин и Тръмп си имат доверие, убеждава Кремъл

Путин и Тръмп си имат доверие, убеждава Кремъл

Двамата лидери искат да нормализират отношенията между Русия и САЩ

"Слонът в стаята са конституционните проблеми в Украйна за това от какво могат да се откажат, когато става въпрос за отказ от територия. Руснаците де факто контролират тези територии", коментира той.

"Въпросът е дали светът ще признае, че това са руски територии", допълни той.

Междувременно тежките боеве между Русия и Украйна продължават.

Трима души бяха убити и още 12 бяха ранени при атака на руски дрон срещу украинския град Запорожие тази сутрин.

Тръмп и полуотворената врата на Путин

Тръмп и полуотворената врата на Путин

За Путин словесното обгрижване на идеята за мира е важно, защото по този начин той влиза под кожата на Тръмп и захранва пропагандания наратив на Москва