Федералните следователи са нахълтали в апартамента на бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани в Манхатън и са иззели електронните му устройства, съобщават "Ню Йорк таймс" и "Асошиейтед прес".
Разследващите са извършили нахълтването след получаване на заповед за обиск, а това е част от продължаващо наказателно разследване на чуждестранните отношения на Джулиани в Украйна, са уточнили източници на "Ню Йорк таймс". Медията съобщи, че разследващите са се опитвали да осигурят заповед за издирване срещу Джулиани в продължение на месеци, но че Министерството на правосъдието на бившия президент Доналд Тръмп е възпрепятствало усилията им.
Разследването на Джулиани, който е личен адвокат на Тръмп, беше подновено сериозно миналия месец, а Министерството на правосъдието оттегли възражението си срещу заповедта, след като Мерик Гарланд беше потвърден за главен прокурор, който същевременно е и правосъден министър.
Прокурорите разследват дейностите на Джулиани в Украйна поне от 2019 г. и се твърди, че ще проверяват дали той е нарушил законите за лобиране в чужбина, докато работи като адвокат на Тръмп. Разследването на ФБР включва и контраразузнавателен аспект, който според прокурори ветерани показва, че ФБР може да разглежда Джулиани като заплаха за националната сигурност.
Двама източници, запознати с разследването, са казали пред "Ню Йорк таймс", че разследващите проверяват ролята на Джулиани при отзоваването на бившия американски посланик в Украйна Мари Йованович, която е била служител на външна служба в продължение на 33 години, преди да бъде внезапно отстранена от поста си през пролетта на 2019 г.
Йованович се появи за деветчасови показания при закрити врата в Конгреса на САЩ във връзка с първото разследване за импийчмънт на Тръмп. В своето встъпително изявление тя каза, че тогавашният заместник държавен секретар Джон Съливан ѝ е казал, че "не е направила нищо лошо", но че има "съгласувана кампания" за нейното отстраняване и че Държавният департамент бил "под натиск от президента да бъде премахната от лятото на 2018 г."
Малко преди излизането на новината за разследването на Джулиани, двама от сътрудниците му, Лев Парнас и Игор Фруман, бяха арестувани по подозрение, че са се опитали да насочат чуждестранни пари в про-Тръмп суперкомитети и други субекти, за да получат лост в политическите кръгове на САЩ. Прокурорите твърдят също, че Парнас и Фруман са се опитали да повлияят на отношенията между САЩ и Украйна.
CNN съобщи, че разследващи от американската прокуратура в Манхатън са се обърнали към Кевин Маккалион, адвокат в Ню Йорк, по-рано през 2019 г., за да попитат за връзката на Джулиани с Парнас и Фруман.
Джулиани призна, че е търсил мръсотия за политически противници, включително президента Джо Байдън и сина му Хънтър, заедно с Йованович, и е имал контакт с бившия украински прокурор Юрий Луценко. Той също така допринесе за засилване на лъжата, че Украйна, а не Русия, се е намесила в президентските избори в САЩ през 2016 г. - фалшиво твърдение, което беше лансирано от самия руски президент Владимир Путин.
А миналата година "Вашингтон пост" съобщи, че американски официални лица са предупредили Белия дом, че руските специални служби са използвали Джулиани, за да предават дезинформация на Тръмп.
Законът за регистрация на чуждестранни агенти (FARA) предвижда, че американските граждани уведомяват Министерството на правосъдието за всички контакти, които имат с чуждестранни правителства или официални лица и ако взаимодействат с американското правителство или медиите по указание на тези официални лица.
Джулиани отрече да е извършил каквито и да е нарушения.