Новите президентски избори в Румъния ще се проведат на 4 май, като балотажът е планиран две седмици по-късно на 18 май. Това съобщава в сряда Politico.
Лидерите на трите партии в управляващата коалиция на страната - социалдемократите, националните либерали и партията на унгарското малцинство - и представител на етническите малцинства, представени в парламента, избраха датите на среща в сряда в Букурещ.
Правителството ще публикува официална заповед за официална дата на изборите следващата седмица, тъй като румънският закон изисква това да стане най-малко 75 дни преди първия изборен ден.
Лидерите на партиите от управляващата коалиция в Румъния също потвърдиха подкрепата си в сряда за бившия лидер на Националлибералната партия Крин Антонеску като общ кандидат за президент. Партиите за първи път обявиха кандидатурата на Антонеску миналия месец.
Припомняме, че Калин Джорджеску обжалва решението на Конституционния съд (КС) на Румъния, с което бяха анулирани президентските избори от 24 ноември, пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
На 31 декември Апелативният съд в Букурещ отхвърли жалбата на Джорджеску срещу решението на КС.
Жалбата към ЕСПЧ е подадена на 16 декември, като е поискано Съдът да спре действието на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г. В искането си Калин Джорджеску също моли ЕСПЧ да задължи румънската държава да възобнови изборния процес, като зачете резултатите от първия тур, когато на балотаж се класираха Джорджеску и Елена Ласкони.
Освен това той поиска Съдът "да се произнесе по делото по бърза процедура, предвид тежестта и спешността на докладваните нарушения".
В мотивите на своето искане Джорджеску изброява, че с анулирането на изборния процес е нанесена непоправима вреда, което засяга правата на жалбоподателя и на румънските граждани, гарантирани от чл. 3, Протокол No. 1 от Конвенцията. Освен това изборният вакуум, създаден с решението на КС, подкопава политическата стабилност и общественото доверие във върховенството на закона, провокира социални протести и рискове от вътрешна нестабилност.
Според отговора на Европейския съд искането на Калин Джорджеску ще бъде разгледано "възможно най-скоро, през януари 2025 г.".