Съветникът на Владимир Путин, Юрий Ушаков, коментирайки съобщенията в медиите, че американският президент Доналд Тръмп иска нова сделка за контрол над въоръженията с Москва и Пекин, заяви, че Русия е отворена за възможността за нови сделки за контрол на въоръженията, но не са провеждани текущи преговори, съобщава "Ройтерс".
Позовавайки се на служители на администрацията, "Вашингтон пост" съобщи в четвъртък, че Тръмп е наредил на своята администрация да подготви ново споразумение за контрол на въоръжаването с Русия и Китай поради нарастващите разходи за надпреварата в ядрените оръжия.
Ушаков коментира в изявление пред руската държавна телевизия, че Москва е готова да проведе разговори по темата.
"Първо, трябва да се спазва това, което вече съществува (чрез споразуменията за контрол на оръжията). Готови сме и за нови, но за това са необходими сериозни преговори и за съжаление досега никой не се е заел с тях", обяснява той.
Думите на Ушаков са по-оптимистични от тези на говорител на Кремъл, който в събота отхвърли думите на Тръмп за разоръжаване на ядрените оръжия като "несериозни".
Отношенията между Москва и Вашингтон са обтегнати, след като и двете страни заявиха, че напускат Договора за ядрени ракети със среден обсег - ИНФ, сключен през 1987 г., което предизвиква опасения за по-широка надпревара във въоръжаването.
След като Тръмп изтегли САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обхват, който имаше за цел да ограничи вероятността от ядрена война в Европа, Русия предприе реципрочна мярка.
ИНФ е подписан от президента на САЩ Роналд Рейгън и последния лидер на СССр Михаил Горбачов. Договорът от 1987 г. ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обхват (от 500 до 1000 километра).
Тръмп многократно критикува договора преди да извади страната, като твърди, че Русия не изпълнява задълженията си и Китай няма ограничения в разработването на оръжия.