Русия и Китай харчат повече средства за създаване на нова военна техника, отхвърляйки преимуществото на САЩ и европейските съюзници във въздуха и подклаждайки нова надпревара във въоръжението, пише The Wall Street Journal, цитиран от РИА Новости.
"Най-неотложното предизвикателство за ВВС на САЩ стана появяването на равни по сила противници, които разполагат с развитие на военен потенциал, не отстъпвайки на нашите възможности", цитира изданието думите на началника на щаба на американските военновъздушни сили, ген. Дейвид Голдфейн (David Goldfein).
В близките години в Москва и в Пекин могат да се появят нови образци както на авиационна, така и на зенитно-ракетна техника, отбелязва вестникът. Работата по модернизацията е в момент, когато Русия и Китай демонстрират своята сила в горещите точки на Близкия Изток и Южно-Китайско море, от което западните военни стратези започват активно да настояват за строителство на бойни самолети от ново поколение.
Военновъздушните сили на САЩ разполагат с наскоро сертифициран едноударен незабележим изтребител F-35, създаден специално за нанасяне на ограничени бомбени удари и изтребител-бомбардировач F-22, който бе способен така също да събере разузнавателна информация над територията на противника.
Освен това, 76% от американските изтребители - самолети на отминалата епоха F-15 летят в състава на ВВС от 1975 година, F-16 - от 1979 година, F/A-18 за Военноморските сили на САЩ - първите бяха предадени на войските през 1978 година. Тези стари самолети също са и основата на ВВС на много съюзници на САЩ в Европа и Азия, допълва The Wall Street Journal.
Русия планира да приеме на въоръжение собствен невидим изтребител (стелт) Т-50 към 2018 година, се казва в статията. Китай, от своя страна, отдавна залага на руските модели, използвайки старите конструкции като само създава нови лицензи. Има и нови разработки - самолетите J-20 и FC-31, които по дизайн напомнят американските F-22 и F-35.
Американската военна общност се безпокои не толкова от авиационните средства, допълва изданието. Москва и Пекин приемат на въоръжение най-съвременните зенитно-ракетни комплекси, например С-400, които са способни да удрят самолетите на противника на разстояние до 380 км, което е двойно по-голямо от предишното.
"Това сериозно усложнява провеждането на каквато и да е военна операция", заяви ген.-лейтенант на ВВС на САЩ в оставка Дейвид Дептула (David Deptula).
Justice for ALL
на 21.11.2016 в 08:01:31 #3380 км си е много. Иди че неутрализирай такава остановка. Разбира се, американците имат и други самолети, за които разбира се и руснаците и китайците знаят, но не са разсекретени още, като Аурората. Този самолет обаче се използва само за разузнавателни цели, понеже се движи с такава скорост, че не може да изсреляш ракета от него без тя да се повреди. Странно ми е, че САЩ харчат за отбрана (650 милиарда на година) толкова колкото Русия, Китай, Великобритания, и Франция не могат да похарчат взети заедно. Не могат да ме убедят, че за тия пари нямат техника, която да превъзхожда руската и китайската, ... поне на този етап. Виж след 30 до 40 години, нещата определено няма да са същите.
58eng
на 27.09.2016 в 20:50:55 #2Cool
MyH4o
на 27.09.2016 в 16:31:20 #1мда... когато на запад се говори за С-300 и по-модерните му варианти, заключението е кратко и ясно: "You don't wanna be around this thing"