От началото на април беларуските войници се обучават в Русия за работа с мобилни ракетни системи "Искандер-М", способни да носят ядрено оръжие. Това съобщи руското министерство на отбраната.

"По време на обучението беше обърнато специално внимание на по-нататъшното усъвършенстване на практическите умения при подготовката на ракетната система за използване, обучението по нейното разполагане, както и провеждането на учебно-бойни изстрелвания", посочват от ведомството в "Телеграм" и добавят, че беларуските военни са положили "максимални усилия" и са постигнали "отлични резултати" по време на обучението.

Беларус: Руските искандери са на бойно дежурство

Беларус: Руските искандери са на бойно дежурство

Те могат да носят ядрени бойни глави

Миналата година Русия обяви, че ще предостави на Минск ракети "Искандер-М", като Минско ги получи през декември.

Руските сили използваха Беларус като плацдарм за неуспешната си атака срещу украинската столица Киев през февруари миналата година, а неотдавнашна поредица от съвместни военни действия в Беларус разпали спекулациите, че Москва може да разчита на Минск да се присъедини към нейната война в Украйна - нещо, което Минск изключи.

Искандер-М, с кодово име "SS-26 Stone" от НАТО, замени съветските "Скъд". Обхватът на ракетите достига дълбоко до съседните на Беларус страни Украйна и членката на НАТО Полша, чиито отношения с Минск са силно обтегнати.

Лукашенко врече Беларус във вярност на Русия

Лукашенко врече Беларус във вярност на Русия

Беларуският лидер увери, че страната му никога няма да стане враг на Москва