Съединените щати не са предоставили на Русия конкретни писмени предложения за възобновяване на диалога за стратегическа стабилност. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков в интервю за "Комерсант".
Не на хартия, - каза заместник-министърът, отговаряйки на съответния въпрос. - Обсъждали се го устно няколко пъти на различни нива. Не получихме съществени разяснения или съществени допълнения към това, което беше казано в онази знаменита реч на асистента по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и всъщност не го очаквахме", каза той.
"Засега всичко е приблизително на същото ниво и не мисля, че нещо ще се промени тук в близко бъдеще - добави Рябков. - Ние търпеливо пренасяме нашата логика и нашите подходи към тях."
Зам.-министърът посочи, че диалогът с американците, включително и за контрола върху въоръженията, е "изключително спорадичен и несистематичен".
"Вината и отговорността за това са изцяло на Вашингтон", подчерта той.
Припомняме, че Русия и Съединените щати проведоха преки консултации по договора за ограничаване на стратегическите оръжия Нов СТАРТ през юни.
На 2 юни САЩ предложиха да спазват ограниченията на ядрените оръжия, определени в договора, до неговото изтичане, стига Русия да направи същото. Рябков обаче заяви, че контрамерките и призивът на Вашингтон за диалог не са променили нищо в позицията на Русия.
През февруари руският президент Владимир Путин обяви, че Русия прекратява участието си в Нов СТАРТ - последния голям договор за контрол на оръжията между Москва и Вашингтон. Той ограничава броя на ядрените бойни глави, с които двете най-големи ядрени сили в света могат да разполагат, и трябваше да изтече през 2026 г. Путин поиска Вашингтон да прекрати подкрепата си за борбата на Украйна срещу руската инвазия и да включи Франция и Великобритания в преговори за контрол на оръжията.
Правителството на САЩ обяви хода на Путин за "безотговорен и незаконен".
Подписан през 2010 г. и изтичащ през февруари 2026 г., Нов СТАРТ ограничава до 1550 броя на стратегическите ядрени бойни глави, които страните могат да разполагат. Ограничава се до 700 и броят на наземните и подводните ракети и бомбардировачи, които могат да носят ядрени бойни глави.