Русия обяви, че днешните преговори в областта на сигурността между Москва и НАТО в Брюксел са били "задълбочени" и "откровени", но двете страни все още имали много "фундаментални" разногласия, предаде "Франс прес".

Преговорите в Брюксел разкриха "голям брой разногласия по фундаментални въпроси", изтъкна пред репортери руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко след разговорите в Брюксел.

НАТО има значителни различия с Русия, но съюзниците са готови за още разговори

НАТО има значителни различия с Русия, но съюзниците са готови за още разговори

"Но е положителен знак, че всички съюзници в НАТО и Русия седнаха около една маса"

От своя страна НАТО заяви, че е готов да преговаря с Русия относно контрола върху въоръженията и разполагането на ракети, но няма да позволи на Москва да наложи вето на амбицията на Украйна да се присъедини към алианса, предупреждавайки за реален риск от нова война в Европа.

Предложението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг адресира само част от множеството искания, представени от Русия, която принуди Запада да седне на масата за преговори, след като струпа около 100 000 войници близо до границата с Украйна. Засега не е ясно как ще отговори Москва.

Столтенберг каза след четири часа разговори между посланиците на страните членки в алианса и руска делегация в Брюксел, че НАТО няма да позволи на Москва да диктува договорки по отношение на сигурността на други страни и да създава опасни сфери на влияние.

"Никакви ултиматуми": Русия изложи исканията си за гаранции за сигурност пред НАТО

"Никакви ултиматуми": Русия изложи исканията си за гаранции за сигурност пред НАТО

"Ние не преговаряме от позиция на сила; няма и не може да има място за ултиматуми"

"Има реален риск от нов въоръжен конфликт в Европа", предупреди Столтенберг на пресконференция.

"Има значителни различия между съюзниците от НАТО и Русия", посочи той и допълни: "Нашите различия няма да бъдат лесни за преодоляване, но е положителен знак, че всички съюзници от НАТО и Русия седнаха около една маса и се ангажираха по съществени теми."

Русия отрича да планира да нахлуе в Украйна, но настоява, че се нуждаела от поредица от гаранции за собствената си сигурност, включително спиране на всяко по-нататъшно разширяване на НАТО и изтегляне на силите на алианса от централно- и източноевропейските държави, които се присъединиха към него след Студената война.

САЩ успокояват европейските съюзници след преговорите с Русия

САЩ успокояват европейските съюзници след преговорите с Русия

Уверяват Украйна, че Западът няма да взема решения за Украйна без Украйна