Русия обяви, че днешните преговори в областта на сигурността между Москва и НАТО в Брюксел са били "задълбочени" и "откровени", но двете страни все още имали много "фундаментални" разногласия, предаде "Франс прес".
Преговорите в Брюксел разкриха "голям брой разногласия по фундаментални въпроси", изтъкна пред репортери руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко след разговорите в Брюксел.
От своя страна НАТО заяви, че е готов да преговаря с Русия относно контрола върху въоръженията и разполагането на ракети, но няма да позволи на Москва да наложи вето на амбицията на Украйна да се присъедини към алианса, предупреждавайки за реален риск от нова война в Европа.
Предложението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг адресира само част от множеството искания, представени от Русия, която принуди Запада да седне на масата за преговори, след като струпа около 100 000 войници близо до границата с Украйна. Засега не е ясно как ще отговори Москва.
Столтенберг каза след четири часа разговори между посланиците на страните членки в алианса и руска делегация в Брюксел, че НАТО няма да позволи на Москва да диктува договорки по отношение на сигурността на други страни и да създава опасни сфери на влияние.
"Има реален риск от нов въоръжен конфликт в Европа", предупреди Столтенберг на пресконференция.
"Има значителни различия между съюзниците от НАТО и Русия", посочи той и допълни: "Нашите различия няма да бъдат лесни за преодоляване, но е положителен знак, че всички съюзници от НАТО и Русия седнаха около една маса и се ангажираха по съществени теми."
Русия отрича да планира да нахлуе в Украйна, но настоява, че се нуждаела от поредица от гаранции за собствената си сигурност, включително спиране на всяко по-нататъшно разширяване на НАТО и изтегляне на силите на алианса от централно- и източноевропейските държави, които се присъединиха към него след Студената война.
58eng
на 14.01.2022 в 00:05:38 #12Интересно защо са плюнките по Елцин? Положението на РФ след управлението на Путя е катастрофално. Никакво ставане от колене,а точно обратното. Никакви съюзнци,отвсякъде ножове и това благодарение на дребния. Колко време ви трябва да го видите нещастни тролчета?
halo
на 13.01.2022 в 16:24:51 #11Русия иска петобърбава камила, а такова чудо в природата нЕма.
58eng
на 13.01.2022 в 02:19:53 #1012. Опитай да си се преставиш ти в лусозен бункер и никой друг около тебе след като ракетите ударят. Какъв гуй че си жив?
simosimosimo
на 13.01.2022 в 00:48:52 #9Лесно им е да си мерят пишките на чужд ***, ама, като стане нещо сериозно първи ще побягнат към луксозните си бункери, а пък ние да го ядем...На всички ни е ясно, че при съвременните оръжия и технологии ПСВ и ВСВ и всички останали назад във времето просто ще бледнеят - победител в една такава война няма да има!
58eng
на 12.01.2022 в 23:49:01 #8Какоче правим с Путя
ivan-koichev
на 12.01.2022 в 22:37:51 #7НАТО беше създадено три години след приключването на ВСВ с цел война срещу СССР, така че ако Русия стане член на НАТО просто вече няма да има нужда от НАТО.
Gavrosh
на 12.01.2022 в 22:01:01 #6Украйна е била руска колония а не натовска.Там има много руснаци живеещти.Русия е длъжна за тяхната съдба а не нато.Аиде мекио....
panopsihikum
на 12.01.2022 в 21:43:38 #5опцията не се е изчерпала, нали НАТО искаше Крим за база, ми Русия влиза в НАТО Крим става натовска база, Русия и Украина се побратимяват отново, заплахите за Европа и Русия изчезват завинаги, Китай ще трябва вече да стои тихо в ъгъла и в Бг няма да има повече русофоби и русофили, ура
MM61
на 12.01.2022 в 21:26:26 #4Тия болшевики и джуджака им цар вече се окъкват!Все им пречат,все ги нападат!Деева тая пияна нация!
panopsihikum
на 12.01.2022 в 20:55:36 #3Не виждам причина Русия да не влезе в НАТО тогава няма да се бои и от Китай
MyH4o
на 12.01.2022 в 20:14:11 #2Френде, тук въпросът е кой кой е, и дали Русия има право на гаранции за сигурност, подобни на щатите. Представи си, че Китай или Русия разположеше ракети, които за 5 минути могат да долетят до Уошингтън, ДиСи. Естествено, щатите веднага щяха да сметнат за свое право да унищожат тази заплаха. Въпросът е дали щатите ще признаят, че Русия има подобно право, тъй като евентуално разполагане на НАТОвски ракети в Украйна ще значи мат с пешка за Русия (а положението за руснаците в това отношение и сега е достатъчно лошо). Естествено, че щатите нямат намериение да признаят това право. Отговорът на руснаците ще бъде насищане със всякакви ракети около западните си граници, и гарантирано незабавно унищожение на предните инфраструктури линии на НАТО за 3-4 минути (а при цели в Украйна говорим за секунди) в случай на конфликт. Нещо, което не е от полза за никого в източна Европа и Европа изобщо.
friend
на 12.01.2022 в 19:37:33 #1включително спиране на всяко по-нататъшно разширяване на НАТО и изтегляне на силите на алианса от централно- и източноевропейските държави, които се присъединиха към него след Студената война. -------------------------------- Ами нека направят така, че съседите им да не се страхуват от тях и сами да се откажат от НАТО. Не може да струпаш войски на границата и да искаш Украйна да не търси защита. Колкото до това, НАТО да се изтегли от страните от преди 1997г , а това са Литва, Латвия, Естония, Полша, Чехия и Словакия, Унгария Румъния.... това няма как да стане, по същите причини. Няма да стане, а и няма как да стане. Ако Русия направи нещо едностранно, както през ПСВ или ВСВ, то първите, които ще пострадат, това са русофилите.