Руската полиция обяви за издирване естонския премиер Кая Калас, държавния секретар на Естония Таймар Петеркоп и министъра на културата на Литва Симонас Кайрис, според базата данни на руското вътрешно министерство, предава "Ройтерс".

Руската информационна агенция ТАСС цитира източник, според който те са обвинени в "разрушаване на паметници на съветските войници".

"Кайрис Симонас. Издирван по член от Наказателния кодекс на Руската федерация", се казва в базата данни за търсене на министерството. 

От края на февруари до октомври 2022 г. в Литва, на фона на руските действия в Украйна, бяха съборени много паметници на съветските войници от Великата отечествена война. В Клайпеда през юли беше демонтиран голям военен мемориал на мястото на погребението на около 700 войници от Червената армия, включително седем Герои на Съветския съюз.

В същото време Кайрис подчерта, че демонтирането на паметници на съветските войници, извършено от литовските власти като част от десъветизацията на общественото пространство, не нарушава Женевските конвенции, свързани с участниците във военните действия.

Кая Калас: Думите на Тръмп трябва да събудят съюзниците

Кая Калас: Думите на Тръмп трябва да събудят съюзниците

Които не са инвестирали достатъчно в отбраната