Този четвъртък Държавната дума одобри на първо четене проекта за федералния бюджет за следващите три години. През 2025 г. руските власти ще похарчат рекордните 13,5 трилиона рубли (129 милиарда евро) за война и още 3,5 трилиона (33,5 милиарда евро) за силите за сигурност. Такива разходи най-накрая ще възстановят икономиката на бойна основа и Русия ще трябва да живее дълго време с отбранителен сектор, който е нараснал с държавни пари, пише БиБиСи.
Руските власти представиха бюджета за 2025-2027 г. в началото на октомври. Този четвъртък Държавната дума го подкрепи на първо четене.
Бюджетът е основният финансов документ на държавата. Той показва кои области и направления са приоритетни за властите и как те виждат развитието на Русия през следващите години.
Въз основа на бюджетните данни отбраната ще бъде основен приоритет през следващите три години. Още през 2023 г., според тогавашния бюджетен план, властите планираха да започнат да намаляват разходите за отбрана през 2025 г. Но, очевидно, те са променили решението си - през 2025 г. тези разходи, напротив, ще растат и ще достигнат 13,5 трилиона рубли. След това през 2026 г. те леко ще намалеят до почти 12,8 трилиона, а до 2027 г. отново ще се повишат до 13 трилиона.
Друг важен момент е националната сигурност, по същество цената на подкрепата на онези, които се наричат "силовици". През 2025 г. Русия планира да похарчи за тях 3,5 трилиона рубли, а през 2027 г. - още повече, 3,7 трилиона рубли.
Заедно тези две пера - отбрана и национална сигурност - представляват около 40% от всички бюджетни разходи през 2025 г.
"Траекторията на военните разходи, която беше включена в предишния проектобюджет, според нашите оценки предполагаше края на конфликта през 2024 г. Едва ли е възможно да си представим друга основа за бързо намаляване на разходите", казва икономистът на Bloomberg Александър Исаков.
Сега очевидно властите се готвят за дълга война, тъй като няма забележими съкращения на разходите за отбрана в бюджета за следващите три години.
Общо руските власти искат да похарчат 41,4 трилиона рубли през 2025 г. - това е повече от бюджетните разходи за 2024 г., които властите оценяват на 39,4 трилиона. Бюджетните разходи растат въпреки предупрежденията на Централната банка и експерти, че руската икономика е силно прегрята.
Последната "спокойна" година за руската икономика беше 2019 г., след като настъпи пандемията от коронавирус и тогава започна пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Според Сметната палата в сравнение с тази "спокойна" 2019 г. бюджетните разходи през 2025 г. ще се увеличат 2,3 пъти.
Социалните разходи, т.е. всички видове обезщетения, пенсии и т.н., остават едни от най-големите бюджетни пера, но значително изостават от военните разходи. През 2025 г. властите планират да похарчат за тях около 6,5 трилиона рубли. Още по-малко са отделени за здравеопазване - около 1,8 трилиона рубли.
Приходите в бюджета все още са по-малко от разходите. Руските власти искат да получат почти 40,3 трилиона рубли в бюджета през 2025 г. Бюджетният дефицит, тоест разликата между приходите и разходите, ще надхвърли 1 трилион рубли. Освен това, според плановете на властите, бюджетът ще остане с дефицит поне до 2027 г. За да покрие този дефицит, държавата планира да заема основно от вътрешния пазар - от бизнеса и населението.
Засега икономистите не виждат генерални проблеми с бюджета: както дефицитът, така и държавният дълг остават малки. Но властите явно са решени да увеличат притока на пари с всички възможни средства.
В края на май правителството обяви увеличение на данъците върху личните доходи и печалбите от бизнеса. Тези промени ще влязат в сила на 1 януари 2025 г. Увеличаването на тези данъци и някои такси (например увеличение на таксата за рециклиране на автомобили и др.) ще добави допълнителни 3,5 трилиона рубли в бюджета през следващата година, пишат икономисти от Сметната палата в отговора си на проектобюджета. .
Тежестта от увеличаването на данъците ще падне върху цивилните и бизнеса, а правителството ще похарчи част от парите, които плащат в хазната, за войната.
rising.red
на 24.10.2024 в 22:30:44 #11Приятел, а ти си помисли за качеството на емигрантите. И не забравяй, че износът на емигранти може да бъде съвременен начин за инвазия. И че кметът на Лондон не е англичанин. Нито прайм министърът до скоро... Относно това, коя държава е по-стара...аре по-сериозно!
friend
на 24.10.2024 в 22:09:19 #10rising.red Моля те да не забравяш, че Руската империя е не по-стара от САЩ. Освен това РФ е само наследник и то частично, след разпада на Съветската империя. Освен това всички държави от т.нар Запад искат да търгуват с РФ, като единствено Китай има териториални претенции към РФ. И най накрая... помисли колко емигранти има за запад и колко са в Китай и защо.
rising.red
на 24.10.2024 в 21:59:30 #9Явно грантаджиите силно се притесняват, че ресурсите на Русия могат да потекат към Китай, вместо както са плановете - към крадливите неоколонизатори. Ама явно руснаците, съвсем правилно при това, са преценили, че е по-добре да си имат работа с цивилизация на няколко хиляди години, вместо със съвременни капери!
valentin-tzonev-1
на 24.10.2024 в 21:52:23 #8До spqr7: Ти грамотнико как пък не измисли някой сносен аргумент срещу написаното от мен. С толкова грамотност си се научил единствено да обиждаш...
alabala654
на 24.10.2024 в 21:32:36 #7Наистина се опияняват от собствената си мизерия С този велик вожд, стратег мизерията им е в кърпа вързана през следващите няколко поколения Нищо нека това падение да послужи като урок на всички настоящи и бъдещи псевдо императори
friend
на 24.10.2024 в 21:23:39 #6СПГЗ7 Ама другите мижави държавички, като на нашата, са някакви велики победители, спрямо руснаците. Абе, на какви хапчета сте, болни хора такива ----------------------------------- Първо се научи да пишеш на български. Спри със самогона на екс. Помисли малко преди да пишеш.
friend
на 24.10.2024 в 21:19:22 #5СПГЗ7 Прав си... това е държавата с най-голяма територия, но това за суровините не е вярно. Освен това на света няма нищо безплатно.... и китайците само това и чакат. Между другото, островите, за които се води война по р. Амур, вече са на политическата карта на Китай. Една огромна част от Сибир е отдадена на Китай за 50 години...с възможност за удължаване на този срок няколко пъти....поне до 150 години. Можеш ли да ми кажеш след 150 години как ще изгониш китайците, които са вече шесто поколение на тази земя?..... и това е само един аспект от партньорството. Интересно ми е дали в тези предвидени пари за война дали се включват и обезщетенията за загиналите в нея? А като са предвидени 41 трилиона дали е предвидена и бройката на загиналите? Това е цинично. :
spqr7
на 24.10.2024 в 21:09:03 #4"Руският народ е велик страдалец. Обича да му е гадно и се опианява от собствената си мизерия." Аха, били "велик страдалец", щото са завоювали най-голямата територия на света и могат да си правят в нея каквото си искат. Ама другите мижави държавички, като на нашата, са някакви велики победители, спрямо руснаците. Абе, на какви хапчета сте, болни хора такива?
Потребител
на 24.10.2024 в 20:59:19 #3Руският народ е велик страдалец. Обича да му е гадно и се опианява от собствената си мизерия.
spqr7
на 24.10.2024 в 19:53:26 #2Алоууу, див селчо и неграмотник, я си отвори картата на света и виж за коя държава става дума! Най-голямата в света с най-много площ, природни ресурси и какво ли още не. Могат да правят каквото си искат, за разлика от по-малките и смотани държава, включая и САЩ. Независими са от този световен пазар, който е доминиран от техните геостратегически американски врагове. Имат си и приятели - Китай, Индия, Иран и т.н. Все държави, чиито население е много повече от тези на САЩ и пудели.
valentin-tzonev-1
на 24.10.2024 в 18:46:47 #1Алоо руските фенове, ПО-СКОРО ОТРЕПКИ, я коментирайте бе. Как една държава издържа когато 40% от бюджета й отива за война. Това е официално, иначе сигурно е над 50%. Да ви подскажа ли? Ами със заеми от Си. После Раша като немое да ги върне им дава на чайниците един куп земя, рудници и т.н. И Путя си става най-обикновен васал. Ха да ви е честит великия ход на великия гросмайстор.