Кремъл определи като "опасно" изявление на Йенс Столтенберг, напускащия поста генерален секретар на НАТО, че решение на Запада да позволи на Украйна да използва западни оръжия с голям обсег, за да нанася удари по Русия, няма да бъде червена линия, която да предизвика ескалация от страна на Москва, съобщава "Ройтерс".
Украинският президент Володимир Зеленски от месеци умолява съюзниците да позволят на Украйна да използва западни ракети, включително американски ATACMS с голям обсег и британски Storm Shadows, срещу Русия, за да ограничи способността на Москва да предприема атаки.
Вчера Столтенберг отхвърли предупреждението на руския президент Владимир Путин от миналата седмица, че ако на Украйна бъде позволено да използва такива оръжия, за да нанася удари дълбоко в руска територия, това би означавало, че Западът се сражава директно с Русия.
"Имаше много червени линии, декларирани от него преди, и конфликтът не е ескалирал", отбеляза Столтенберг, чийто мандат начело на Алианса изтича през октомври.
"Той не го е направил, защото осъзнава, че НАТО е най-силният военен съюз в света. Те също така осъзнават, че ядрената война, не може да бъде спечелена и не трябва да се води такава битка. И ние много ясно му заявихме това на няколко пъти", подчерта шефът на НАТО.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче предупреди, че изказването на Столтенберг е опасно.
"Това показно желание да не се приемат насериозно изявленията на руския президент, е напълно недалновиден и непрофесионален ход", подчерта той.
По негови думи позицията на Столтенберг е "изключително провокативна и опасна".
През уикенда високопоставен военен служител на НАТО заяви, че Украйна има добра военна причина да удари по-дълбоко в Русия, използвайки западни оръжия.
Съюзниците на Киев, включително САЩ и Великобритания, в момента обсъждат дали да дадат на Киев зелена светлина за това.
Високопоставени руски политици и външнополитически ястреби предполагат, че Москва може да отговори с ядрени оръжия.
Ръководителят на руския център за ядрени опити вчера обяви, че неговото съоръжение е готово да възобнови тестовете "всеки момент".
Русия притежава най-големия ядрен арсенал в света. В хода на войната Вашингтон и неговите съюзници увеличиха военната помощ за Украйна по начини, които бяха немислими в началото ѝ, включително чрез предоставяне на танкове, модерни ракети и изтребители F-16. Това накара някои западни политици да предположат, че ядрената реторика на Путин е блъф и че САЩ и НАТО трябва да направят всичко възможно, за да помогнат на Украйна да спечели войната.
Зеленски идтъкна, че украинската инвазия в Русия, започнала на 6 август, е подигравка с червените линии на Путин.