Британският флот смята, че руска подводница е проследила техния самолетоносач "Кралица Елизабет", докато корабът е плавал в Средиземно море, съобщава The Daily Telegraph, позовавайки се на източници.
Според вестника инцидентът се е случил - на 27 юни, четири дни след като британският миноносец Defender, който е част от международната ударна група на самолетоносача (AUG), водена от "кралица Елизабет", навлезе в териториалните води на Русия близо до Крим.
На този ден противоподводни морски хеликоптери "Мерлин" от самолетоносача са пуснали във вода сонарни буйове, което предполага, че руска подводница наблюдава британския военен кораб, се казва в материала.
Изданието уточнява, че единият от хеликоптерите за пускане на устройства за предаване на сонарни сигнали е изпратен от "кралица Елизабет", а другият от поддържащия кораб "Форт Виктория".
Според източници руската дизелово-електрическа подводница от клас "Варшавянка" е наблюдавала маневри на самолетоносача. Тя е част от Черноморския флот на руския флот.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство отказа да коментира горната информация пред изданието.
В същото време от отбраната заявиха, че предприемат "сериозни мерки" за защита на ударната група в световния океан.
Тази седмица стана известно, че самолетоносачът на британския флот "Принц на Уелс" е навлязъл в Средиземно море.
На 23 юни британският миноносец Defender премина руската държавна граница и навлезе близо до нос Фиолент в Крим.
friend
на 10.07.2021 в 21:49:26 #4Годоро Това, което ти го разказвам е инфо от 1 л. ед ч. Ако искаш да знаеш повече за делимитацията на Черно море ... питай.
friend
на 10.07.2021 в 20:06:49 #3Годоро Преди няколко дни си писахме относно делимитацията на Черно море и по-специално между Украйна и Русия. Видях отговорът ти, след като си бях легнал и не ми се ставаше да ти отговоря. Накратко. Делимитация между двете страни няма, а и не може да има. Делимитацията включва дефиниране на териториалните води и на базата на това се дефинира изключителната икономическа зона. Тези две страни нямат дефинирани териториална зона, тъй като територията е спорна. Делимитацията включва преговори между двете страни, в края на които двете страни се договарят и казват: От днес нашата граница е тази и представлява описана с тези и тези координати. След това договорът влеза в една синя книга на ООН с договореното. Ние и днес нямаме с Румъния такава граница на изключителната икономическа зона. С турците я договорихме през 1977г, и то при ясно договорена сухоземна граница и териториални води. Между Румъния и Украйна има такава договорена граница, защото тя е от времето на СССР. Там обаче лоша роля за румънците играеше остров Змейны, който не представлява нищо, но тласка ИИЗ в южна посока и в ущърб на Румъния. Колкото до Малвините... там те са си на Великобритания и до днес. Просто Аржентина имаше претенции, но не им се получи. Освен това те не са в териториалните води. Ако не съм запознат с този проблем, не бих писал толкова....за разлика от други.
john-doe-1BhG8rhz
на 10.07.2021 в 14:57:58 #2Ха Ха, британския математически флот "смята". Тия са такива клоуни.
stiliyan-bilchev
на 10.07.2021 в 09:24:32 #1Най-вероятно, предполага се и т.н. Глупости, глупости....... Като четох как шведите няколко години са подслушвали отделянето на газове(пърдене) на сардини, мислейки ги за руски подводници.