От март месец насам Русия е доставила на Северна Корея повече от милион барела нефт. Този извод прави британският изследователски център Open Source Centre след анализ на спътникови снимки.

През последните осем месеца повече от дузина севернокорейски танкера са направили 43 курса между руския петролен терминал "Возточний" в Далечния изток и своите пристанища. Снимките в морето показват, че танкерите са пътували ​​празни към Русия и са се връщали натоварени. Във всичките 43 пътувания, проследени от Open Source Center, севернокорейските танкери са пристигнали в руското пристанище с изключени тракери.

Първият курс, документиран от Open Source Center, се е състоял на 7 март 2024 г., седем месеца след първите съобщения за доставка на севернокорейски боеприпаси в Русия. Последният е от 5 ноември тази година. Този милион барела (56 хил. тона), за които говори Open Source Center, всъщност е много малък обем за Русия: по официални данни тя произвежда почти десет пъти повече за един ден.

Едновременно с това това е десет пъти повече, отколкото Русия официално е доставила на Северна Корея през 2023 г. Още през май Съединените щати заявиха, че според техните оценки Русия е доставила 500 хиляди барела петрол на КНДР.

"Този ​​постоянен поток от петрол дава на Северна Корея ниво на стабилност, което не е виждала от налагането на санкциите", казва Джо Бърн, старши анализатор в Open Source Center. Заради своята ядрена програма от 2016 г. Северна Корея се намира под санкциите на ООН, които ограничават купуването над 500 хиляди барела нефт годишно.

Марк Рюте: Връзките между Северна Корея и Русия са заплаха и за САЩ

Марк Рюте: Връзките между Северна Корея и Русия са заплаха и за САЩ

Генералният секретар на НАТО очаква с нетърпение да обсъди ситуацията с Доналд Тръмп

Отбелязва се, че оценката на количеството петрол е минимална, тъй като част от курсовете, които са направени, не могат да бъдат проследени и оценени заради наличието на облаци през целия август месец.

"Тези доставки осигуряват гориво за военната машина на Путин: петрол за ракети, петрол за артилерия, петрол за войници", казва Хю Грифитс, който от 2014-2019 г. оглавява групата на ООН, наблюдаваща спазването на санкциите срещу Северна Корея.

Експерти, а и британският външен министър Дейвид Лами заявиха пред BBC своята убеденост, че с този петрол Москва плаща на Пхенян за оръжията и войниците, които й дава, за да води войната си срещу Украйна.

Сеул: Северна Корея изпраща още оръжия на Русия и вече дава жертви на фронта

Сеул: Северна Корея изпраща още оръжия на Русия и вече дава жертви на фронта

Северът е изпратил 170-милиметрова самоходна артилерия и 240-милиметрови ракетни установки с голям обсег

Дейвид Лами казва за ВВС: "Войната на Русия в Украйна става все по-зависима от Северна Корея, нейните войници и оръжията в замяна на петрол".

Доставките също така подчертават нарастващото сближаване между Москва и Пхенян след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и помагат да се даде отговор на въпросите, свързани с решението на Северна Корея да доставя боеприпаси и войски на Русия.

Пхенян се нуждае по-специално от петрол и петролни продукти, за да придвижва войски и оръжия из страната, както и да зарежда колите на управляващия елит. Режимът на санкции позволява на Северна Корея да закупува само 500 хиляди барела годишно, докато потреблението й, според експерти, е около девет милиона барела. Следователно КНДР купува петрол и петролни продукти незаконно.

BBC припомня, че през март тази година Русия торпилира удължаването на мандата на Експертната група на ООН, която наблюдава спазването на санкциите срещу Северна Корея, а според свидетелства на участници в тази група по наблюдение още в периода 2021 - 2023 г. руските представители в групата по наблюдение са се опитвали да саботират самия мониторинг.

Южна Корея и нейните съюзници се опасяват най-много, че Москва ще възнагради Пхенян със сателитна и ракетна технология в замяна на помощта му във войната с Украйна.

"Когато изпращате вашите хора да умират в чужда война, един милион барела петрол едва ли е достатъчна цена", казва д-р Го Меинг-ун от южнокорейския Институт за стратегии за националната сигурност. А и прехвърлянето на петрол контрабандно от танкер в танкер в открито море е едновременно скъп и рискован метод, затова сега Ким Чен-ун получава петрол директно и вероятно с по-добро качество.

С него е съгласен и руският експерт по Северна Корея, професор в южнокорейския университет "Кунмин" Андрей Ланков. Той откроява тезата си от преди години, която не смята, че е в интерес на Русия да споделя военна технология с КНДР. "Сега сметките вероятно са други. Руснаците се нуждаят от тези войници и това дава на севернокорейците нови лостове за влияние", откроява Ланков.

Путин подари лъв и мечки на Северна Корея

Путин подари лъв и мечки на Северна Корея

Над 70 животни са изпратени в зоопарка в Пхенян