Украинските екипажи за противовъздушна отбрана разчитат на по-нови и по-добри оръжейни системи, за да предотвратят нова руска атака срещу електропреносната мрежа през зимата, предава "Ройтерс".
Почти половината от енергийната система на Украйна беше повредена от руски атаки миналата зима, когато Москва порази електроцентрали и трансформатори с крилати ракети и ирански дронове "Шахед", оставяйки милиони хора без електричество.
Заплахата от атаки срещу електропреносната мрежа остава сериозна след съобщенията, че Москва е създала собствено производство на щурмови дронове, базирани на "Шахед-136".
Вадим Скибицки, служител на украинското разузнаване, каза миналата седмица, че Москва може да започне да използва повече Шахеди заедно с ракети, за да обърка противовъздушната отбрана на Украйна, като представи голям набор от различни мишени.
Скибицки каза, че руските атаки срещу енергийната инфраструктура могат да започнат в края на септември или началото на октомври.
Но по-голямата част от щетите от миналата зима са поправени и Киев подсили противовъздушната си отбрана, включително с наскоро дарени германски системи Gepard - елегантни зелени кули, монтирани върху шасито на боен танк.
Военните казват, че една такава система е свалила пет Шахеда от първото си използване преди месец - 100% успех.
"Разбираме, че врагът не се е отказал от престъпните си намерения да удари критични инфраструктурни обекти и да нанесе щети на Украйна и нейната икономика", каза генерал Сергей Найев, командир на Обединените сили на въоръжените сили, пред Ройтерс в северния район на Житомир.
"Имахме по-малко системи миналата зима. Сега ни бяха дадени повече и ефективността ще бъде по-добра", каза той, докато посещаваше региона, за да раздаде медали.
Шахедите се оценяват от военни анализатори на около 20 000 долара за бройка, но доставените от Запада ракети за противовъздушна отбрана, които Киев използва миналата зима, струват многократно повече.
Наиев каза, че един изстрел, изстрелян от зенитни оръдия Gepard, струва по-малко от 1000 долара, което ги прави по-рентабилни.
Всеки Gepard има радар с ефективен радиус от 12 км. Украйна няма достатъчно, за да покрие цялата си територия, но Наиев каза, че картечниците с голям калибър, като произведените в САЩ M2 Browning, са помогнали за запълването на празнините.
Антон, член на екипажа, отговорен за намирането на цели, разказа за вълнението, когато екипажът свали дронове по време на две нощни атаки през август.
"Адреналин, емоционално претоварване... не може да се предаде с думи", каза той. "Не сме уплашени. Това ни кара да работим усърдно и да унищожаваме цели в украинското небе."