Австралия ще започне съвместно производство на управляеми оръжия със САЩ през следващата година, за да увеличи доставките за съюзниците си в Индо-Тихоокеанския регион и ще увеличи военното присъствие на САЩ в страната, предава "Ройтерс".
Австралия и Съединените щати вече работят за модернизиране на военновъздушните бази в Северна и Западна Австралия, които са по-близо до потенциални горещи точки с Китай в Южнокитайско море.
След годишните преговори на AUSMIN в Анаполис, Мериленд, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин каза, че ще има увеличаване на присъствието на ротационни американски сили в Австралия.
"Това ще означава повече морски патрулни самолети и разузнавателни самолети, опериращи от бази в цяла Северна Австралия. Това ще означава и по-често разполагане на ротационни бомбардировачи", каза той.
Съвместно изявление, публикувано след преговорите на AUSMIN, изрази загриженост относно китайската военна активност около Тайван и прекомерните морски претенции на Китай в Южнокитайско море.
То отбелязва сериозна "загриженост относно опасното и ескалиращо поведение на Китай спрямо филипинските кораби, законно опериращи в изключителната икономическа зона на Филипините".
В Австралия няма американски военни бази, но северният град Дарвин е домакин на Ротационни сили на морската пехота на САЩ шест месеца всяка година и САЩ изгражда съоръжения за своите морски пехотинци и посещава въздушни ескадрили в австралийските бази.
Министърът на отбраната на Австралия Ричард Марлс каза, че присъствието на силите на Съединените щати в Австралия е допринесло за възпирането в Индо-Тихоокеанския регион и ще има по-тясно сътрудничество в производството на управлявани оръжия в Австралия.
Австралия ще започне съвместно производство на управляеми ракети през следващата година, включително управляваните ракетни системи с многократно изстрелване (GMLRS), използвани в Украйна.
Австралия също тества Хиперзвукова атакуваща крилата ракета (HACM) със Съединените щати, която Австралия каза, че ще обмисли въвеждането й като първото си хиперзвуково оръжие за изтребители, се казва в съвместното изявление.
"Присъствието на американски сили в нашата нация предоставя огромна възможност да работим с нашите съседи в региона", каза Марлс.
Япония ще увеличи ученията с американски морски пехотинци в Дарвин, докато Австралия и САЩ ще провеждат редовни учения в изключителната икономическа зона на Филипините.
В изявлението се споменава за първи път стратегическата територия на Австралия в Индийския океан, Кокосовите острови, като се казва, че Съединените щати приветстват планираните от Австралия надстройки на инфраструктурата там и подкрепят завършването на тази работа от Австралия.
Кокосовите острови, с население от 600 души, се намират на 3000 км (1864 мили) западно от австралийската континентална част и са описани от австралийските отбранителни сили като ключови за техните операции за морско наблюдение в Индийския океан, където Китай увеличава активността на подводниците.
Австралия заяви, че тази година ще започне строителството на разширено летище на острова, за кацане на по-тежки военни самолети, включително P-8A Poseidon, предназначен за лов на подводници.
Изпълнителният директор на Австралийския институт за стратегическа политика Джъстин Баси каза, че "ясната заплаха от Пекин" прави подкрепата за Манила е "жизненоважна" .