Части от водещата имиграционна политика на Великобритания не трябва да се прилагат в Северна Ирландия, тъй като подкопават защитата на правата на човека, гарантирана в споразуменията след Брекзит. Това постанови Върховният съд на Белфаст, съобщава "Ройтерс".
Законът за нелегалната миграция, приет миналата година, означава, че незаконно пристигащите в Обединеното кралство са възпрепятствани да поискат убежище и вместо това са изправени пред депортиране или в родната си страна, или в така наречената безопасна трета страна - Руанда.
Съдът обаче постанови, че различни аспекти на закона, включително отстраняването на лица, търсещи убежище, деца и жертви на трафик на хора, без да е извършена оценка, са незаконни в Северна Ирландия.
Адвокат Шинейд Мармион, който представляваше един от жалбоподателите, 16-годишен мигрант от Иран, който е достигнал до Великобритания с лодка миналата година, заяви, че решението ще попречи на правителството да изведе такива хора от Северна Ирландия.
Британският премиер Риши Сунак се зарече, че правителството му ще предприеме всички стъпки, за да защити позицията си, включително чрез обжалване.
"Бях последователно ясен, че ангажиментите в Белфасткото споразумението (от Разпети петък) трябва да се тълкуват така, както винаги са били предназначени, а не да се разширяват, за да обхващат въпроси като нелегалната миграция", посочи той.
Жалбоподателите, сред които е и Комисията по правата на човека на Северна Ирландия, твърдят, че ключови части от закона са несъвместими с Уиндзорската рамка след Брекзит, договорена миналата година съвместно от Лондон и Брюксел.
Споразумението гарантира, че няма да има намаляване на правата на човека, защитени от мирното споразумение на Северна Ирландия от Разпети петък от 1998 г. след оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз.
Имиграционното законодателство е в основата на ангажимента на Сунак да спре опасно преминаване на мигранти от Франция до южното крайбрежие на Англия с малки, често негодни за плаване лодки.