Настоящият проевропейски президент Мая Санду вероятно печели изборите, проведени в неделя и ще има втори мандат на поста, съобщава "Молдпрес". 

Централната избирателна комисия (ЦИК) оповести първите, неокончателни резултати. Около 33,7 на сто от избирателите са гласували за Мая Санду.  30,6 на сто печели кандидатът на Партията на социалистите - Александър Стояногло. Около 15 на сто са избрали кандидата на Нашата партия Ренато Усати.

По данни на ЦИК до 21 часа са гласували 1 546 757 избиратели, което представлява 51,4 от вписаните в избирателните списъци.

Припомняме, че единадесет кандидати се бореха за поста президент на Молдова.

Санду бе фаворит за спечелване на изборите, а проучванията на общественото мнение показват, че тя води значително пред останалите 10 кандидати.

Според едно от последните социологически проучвания, публикувани в началото ма октомври, Санду води убедително с 36% подкрепа, докато бившият главен прокурор АлександърСтояногло събира 10%, а подкрепяният от проруската опозиционна партия на социалистите и два пъти избиран за кмет на втория по големина град в Молдова — Балти Ренато Усатий — 7.5%. Усатий подчертава необходимостта Молдова да поддържа добри отношения както със Запада, така и с Русия.

Молдова каза "не" на евроинтеграцията?

Молдова каза "не" на евроинтеграцията?

Според частични резултати от проведения в неделя референдум

Прозападният лагер твърдо управлява, откакто Санду спечели властта през 2020 г. и нейната партия спечели мнозинство в парламента през следващата година. Нейното правителство подкрепя по-тясна интеграция със Запада, включително членство в ЕС до 2030 г. Тя категорично се противопостави на нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и обвини Русия, че се стреми към нейното сваляне, което Москва отрича.

В неделя Молдова проведе и референдум за евроинтеграцията. Около 42% от гласоподавателите са участвали в референдума за присъединяване към ЕС към 18 часа местно време. Така, активността надхвърляйки прага от една трета, необходим за валидиране, съобщи Централната избирателна комисия на страната.

Молдова провежда президентски избори и референдум за ЕС

Молдова провежда президентски избори и референдум за ЕС

Ключов вот, който ще покаже настроенията в страната в момента

Първите резултати обаче са разочароващи за лагера на Санду. 

Молдовците изглежда са отхвърлили плановете бившата съветска република да добави целта си за присъединяване към Европейския съюз (ЕС) към конституцията. Това показват резултатите от 40% от гласовете на референдума.

От избирателната комисия съобщиха, че 56% от избирателите при частичното преброяване са казали "не" на предложението, а 44% са казали "да".

Молдова започна преговори за присъединяване към ЕС тази година, след като си осигури статут на кандидатка заедно с Украйна през 2022 г. Правителството на Санду обеща да преразгледа съдебната система на нацията и да подкрепи икономиката, за да стане член до 2030 г.

Но Русия, която доминира енергийните ресурси и политическата система на Молдова след разпадането на Съветския съюз, се опита да блокира западния път на страната. След като САЩ и ЕС обвиняват Москва в намеса в изборите, главният молдовски преговарящ с ЕС тази седмица каза, че Москва е вляла около 100 милиона евро в опит да попречи на гласовете.

Избирателната комисия съобщи, че гласуването е протекло без големи смущения. Все пак полицията в страната съобщи за инциденти, включително опити за подкупване на избиратели, фотографиране на бюлетини, сплашване и сбиване.

Гражданите трябва да отговорят на въпроса: "Подкрепяте ли промените в Конституцията, за да може Република Молдова да се присъедини към ЕС?" При положителен отговор ще бъдат направени редица промени в Конституцията, чийто текст се одобрява от Конституционния съд и се публикува в бюлетината за изборите.

За признаване на резултатите от референдума за положителни и последваща промяна на Конституцията е необходимо поне половината от гласувалите да изберат отговора "Да".

Повечето молдовци изразяваха подкрепа за присъединяване към ЕС, според проучванията преди вота.

Проруските партии призоваха хората да гласуват с "не" или да бойкотират вота изцяло.