Четири държави са оттеглили решенията си за признаване независимостта на сръбската провинция Косово и Метохия.
Това заяви в петък сръбският външен министър Никола Селакович.
Той направи изявлението след заседание на Държавния съвет за национална сигурност.
"Съветът за национална сигурност упълномощи президента да обяви, когато намери за добре, за кои държави става дума", каза Селакович, цитиран от сръбския телевизионен и радио канал RTS.
Министърът отбеляза, че Сърбия дава шанс на страните членки на Съвета на Европа да откажат да приемат Косово и Метохия в организацията.
"По този начин искаме да покажем готовност за преговори и намиране на решение чрез диалог, а не едностранно", подчерта Селакович.
Той добави, че сръбското правителство ще продължи да предприема активни стъпки, за да гарантира, че възможно най-много страни откажат да признаят независимостта на автономната област Косово и Метохия, като посочи, че в тази конфронтация сръбските власти ще се ръководят от държавни и национални интереси.
Съветът за национална сигурност на Сърбия беше свикан по-рано в петък във връзка с факта, че предния ден косовските власти подадоха официално заявление за приемане на провинцията в Съвета на Европа.
Сръбската автономна област Косово и Метохия, населена с етническо албанско мнозинство, едностранно обяви независимост от Сърбия през 2008 г. след кървав конфликт. Повечето западни страни признаха тази стъпка, но Белград продължава да смята тези земи за неразделна част от сръбската държава.
Припомняме, че ден по-рано президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че е получил официална информация, че Косово е кандидатствало за членство в Съвета на Европа.
Той каза, че с това Прищина е показала, че брутално е нарушила и потъпкала Вашингтонското споразумение, след десет години потъпкване на Брюкселското споразумение, както и на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
"Ще направим всичко възможно, за да покажем, че можем да се борим, да защитим страната си, менторите на Прищина са много по-силни, тази игра се води от ключови западни държави, а ние сме малка свободолюбива държава, която запазва своя суверенитет и правата си да решава", каза Вучич.
Президентът на Сърбия подчерта, че няма да има "оттегляне и поддаване на изнудване, ще направят всичко, за да признаем т. нар. Косово, а от нас зависи да защитим страната си".
"Така нареченото Косово получи подкрепа от Съединените щати за присъединяване към "Партньорство за мир", всичко това не струва много за тях, ако не получат зелена светлина от Сърбия", добави президентът.
Вучич каза още, че "това има допълнителен ефект върху отношенията в региона", чудейки се "кому е нужно това и кой е убедил Прищина да внесе тази инициатива".
"Ние няма да признаем независимостта на Косово, но нашият отговор трябва да бъде умен и мъдър, за да запазим мира и стабилността, да бъдем твърди, силни и постоянни в защита на нашите интереси в желанието да постигнем решение чрез компромис и да зачитаме подписаното", коментира Вучич.
През март Европейската инициатива за стабилност (ESU), базиран в Берлин мозъчен тръст, призова Косово да кандидатства за членство след спирането на Русия и заяви, че Прищина има всички необходими гласове, за да се присъедини към организацията, като се има предвид, че 34 от нейните 46 членове признават Независимостта на Косово.
friend
на 14.05.2022 в 09:35:43 #2Министърът отбеляза, че Сърбия дава шанс на страните членки на Съвета на Европа да откажат да приемат Косово и Метохия в организацията -------------------------------- Сърбите надскочиха Македония.
linkaln
на 13.05.2022 в 20:39:24 #1Косово за вас , Македония за нас, точка