Сърбия придоби от Кипър 11 хеликоптера Ми-35 руско производство, съобщава "Ройтерс".

Президентът Александър Вучич поясни, че целта е страната му да подсили военновъздушните си сили и да запази военното си надмощие в региона.

През 2021 г. правителствата на Кипър и Сърбия се споразумяха за продажбата на остарели Ми-35, нуждаещи се от основен ремонт, срещу неуточнена цена, част от която Белград плати чрез износа на сръбски оръжия.

"Платихме повече от половината на нашите кипърски братя с нашите оръжия, предимно артилерия", посочи Вучич във военновъздушната база Батайница близо до Белград.

Сърбия се хвали, че дава 500 млн. евро повече от България за отбрана

Сърбия се хвали, че дава 500 млн. евро повече от България за отбрана

Белград купува още два руски хеликоптера, Вучич иска "мощна армия"

Освен това той обяви продажбата на 48 сръбски самоходни гаубици на обща стойност 311 милиона евро, без обаче да уточнява на коя държава. "Тази процедура все още трябва да мине през техния парламент", коментира Вучич.

Сърбия е кандидат за присъединяване към Европейския съюз и има една от най-големите армии сред страните от Западните Балкани. Въпреки че тя все още разчита на бивши съветски военни технологии, през последните години закупи западни и китайски оръжейни системи и самолети.

През юни Вучич съобщи, че Белград преговаря за закупуването на изтребители "Рафал" от Франция. Страната вече закупи хеликоптери и транспортни самолети "Еърбъс".

Въпреки че Сърбия поддържа военен неутралитет, тя се присъедини към програмата "Партньорство за мир" на НАТО за страни, които не се стремят да се присъединят към Алианса.

Белград ограничи военното сътрудничество с Москва, след като руските сили нахлуха в Украйна и осъди инвазията. За разлика от ЕС и други западни страни обаче, тя не е наложила санкции на Русия.

Сърбия се интересува да купи руски бойни хеликоптери

Сърбия се интересува да купи руски бойни хеликоптери

Балканската държава може да се сдобие с хеликоптерите от Беларус