Два изтребителя F-16 ще прелетят над Босна и Херцеговина (БиХ) в понеделник, за да подчертаят подкрепата на САЩ за нейната териториална цялост срещу "отцепническата дейност" на сърбите, която противоречи на Дейтънското мирно споразумение за страната от 1990 г., съобщи посолството на САЩ в Сараево, цитирано от Ройтерс.

Прелитането ще бъде част от двустранно учение въздух-земя, провеждано заедно с националните въоръжени сили на Босна в райони в северната част на балканската страна, които не са контролирани от сърбите, се казва в изявление на посолството на САЩ в Сараево.

Изявление на посолството коментира подновената сепаратистка агитация от страна на Милорад Додик, националистическия, проруски лидер на следвоенния сръбски регион в Босна, който отдавна призовава той да се отдели и да се присъедини към Сърбия.

"Това двустранно учение е пример за напреднало сътрудничество между военните, което допринася за мира и сигурността на Западните Балкани, както и демонстрира ангажимента на Съединените щати да гарантират териториалната цялост на Босна и Херцеговина в лицето на анти- Дейтънската и отцепническа дейност", се казва в изявлението.

Вашингтон посредничи при подписването на Дейтънското споразумение, което сложи край на войната в Босна от 1992-95 г., в която около 100 000 души бяха убити и два милиона бяха разселени. Договорът разделя Босна на Република Сръбска (РС) и Федерация, споделена от хървати и бошняци, със сравнително слабо централно правителство.

"Съединените щати подчертаха, че конституцията на Босна и Херцеговина не предвижда право на отделяне и ще действат, ако някой се опита да промени този основен елемент от Дейтънското споразумение", се казва в изявлението на посолството.

В понеделник вечерта босненските сърби ще започнат да празнуват своя самообявен ден на държавност, който беше забранен като дискриминационен срещу несърбите от Конституционния съд на Босна. Във вторник е предвиден парад на полицията и специалните сили.

Додик е изправен пред обвинения в държавния съд в Сараево за това, че е подписал законодателството на РС, спиращо решенията на Конституционния съд и на международния пратеник, който наблюдава изпълнението на Дейтънското споразумение.

Процесът срещу Додик за неспазване на решенията на специалния пратеник трябваше да започне на 20 декември, но беше отложен за 20 януари поради процедурни въпроси, повдигнати от правния му екип. Додик отказа да пледира.

Кристиан Шмид: Политиката на Додик е предизвикателство за Дейтънското споразумение

Кристиан Шмид: Политиката на Додик е предизвикателство за Дейтънското споразумение

Той предупреди Сърбия и Хърватия да не се месят в делата на Босна и Херцеговина