Американската администрация обмисля възможността за снабдяване на украинското правителство с противовъздушни и крайбрежни отбранителни системи, както и допълнителен брой противотанкови комплекси Jawlin, коментира специалния представител на Държавния департамент на САЩ за Украйна Курт Волкър, цитиран от ТАСС.
"Украйна е изразила интерес да придобие повече от тях. Това е възможно", обяснява американският дипломат, във връзка с комплексите Javelin.
"Ние също трябва да разгледаме противовъздушните и крайбрежните отбранителни системи, системите против снайперисти, които САЩ вече са предоставили", допълва той.
"Говорим за всичко, което е разумно и необходимо, за да може Украйна да има съвременен потенциал, за да се защити и да предотврати по-нататъшна агресия срещу нейната територия", коментира Волкър.
Специалният пратеник на Държавния департамент изключва връщането на "Крим със сила, защото това ще бъде военна катастрофа".
САЩ и страните от ЕС ще продължат политиката на затягане на режима на санкции срещу Русия във връзка със ситуацията в Украйна, уверява Волкър.
"Ще продължим да виждаме това, което и през последните няколко години - периодично затягане на санкциите, ако ситуацията продължава да бъде такава, каквато е", обяснява дипломатът, отговаряйки на молба за коментар относно възможността за въвеждане на нови ограничения.
След преврат в Украйна през февруари 2014 г. властите в Крим и Севастопол провеждат референдум за обединение с Русия. В него взимат участие над 80% от жителите на полуострова, които имат право на глас. 96,7% и 95,6% съответно гласуват за обединение с Русия. На 18 март 2014 г., Владимир Путин подписва споразумение за приемане на Република Крим и Севастопол в Руската федерация, а на 21 март е ратифицирано от Федералното събрание. Въпреки убедителните резултати от референдума, Киев отказва да признае Крим за част от Русия, пише ТАСС.
Специалният пратеник на Държавния департамент коментира и че САЩ не се отказват от идеята за изпращане на мисия на ООН в Донбас.
"Искаме да работим с Русия по този въпрос, но Русия отказва", допълва той.
Волкър отрича информацията, че Вашингтон може да води такива преговори с Москва без Киев. "Ние координираме всичко с Украйна както преди, така и след това".
Мирното уреждане на конфликта в Донбас се основава на така наречените мински споразумения, които предполагат не само прекратяване на огъня, изтегляне на оръжия, амнистия, подновяване на икономическите връзки, но и дълбока конституционна реформа в Украйна, която трябва да доведе до децентрализация на властта, като се вземе предвид специалният статут на отделните региони Донецк и Луганск, допълва ТАСС.
Кастело Белведере
на 18.03.2019 в 20:58:55 #3Наципутенската диктатура в Москва се втвърдява, затова трябва всички източноевропейски държави да сме готови и нащрек от ходовете на престъпната евразийска държава.
ce
на 18.03.2019 в 18:33:05 #2ами преврат е според демократичните стандарти, защото президентът е свален неконстутиционно но на демократите не им отърват техните си закони си и затова правят изключения
emilioner
на 18.03.2019 в 18:32:34 #1Ядрени бомби трябва да им подари Тръмпонии само така ще се спре завоевателя.