Администрацията на американския президент Джо Байдън е готова да обяви тази седмица мащабен, последен пакет оръжейна помощ за Украйна.
Той ще дойде като част от посещението на министъра на отбраната Лойд Остин в Германия в четвъртък, съобщава АП.
Остин ще се срещне там с представители на около 50 партньорски държави, са казали двама висши служители на отбраната.
Длъжностните лица не предоставиха точна сума в долари, но пакетът се очаква да бъде "значителен".
Той няма да включва всички около 4 милиарда долара, останали в разрешеното от Конгреса финансиране за Украйна. Вероятно "повече от няколко милиарда долара" ще останат за новия екип на защитата на Тръмп, който да предостави на Украйна, ако избере да го направи, казаха служителите във вторник на брифинг пред репортери, пътуващи с Остин.
Припомняме, че Съединените щати обявиха в края на годината около 6 милиарда долара допълнителна военна и бюджетна помощ за Украйна, като президентът Байдън използва последните си седмици на поста, за да увеличи военната помощ за Киев, преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да поеме властта.
"По мое указание Съединените щати ще продължат да работят неуморно за укрепване на позицията на Украйна в тази война през остатъка от времето ми на поста", каза Байдън в изявление.
Съобщението на Байдън включва 1,25 милиарда долара военна помощ, извлечена от запасите на САЩ, и пакет от 1,22 милиарда долара Инициатива за подпомагане на сигурността в Украйна (USAI).
При USAI военното оборудване се набавя от отбранителната индустрия или партньори, а не от американски запаси, което означава, че може да отнеме месеци или години, за да стигне до бойното поле.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън разкри подробности около съдържанието на пакета военна помощ.
Първата част от пакета (1,25 милиарда долара) предвижда доставка на оръжия, оборудване и услуги, които в момента са в запасите на Пентагона, от които украинската армия спешно се нуждае на бойното поле.
По-специално то включва:
системи против дронове
боеприпаси за системи за противовъздушна отбрана
боеприпаси за MLRS HIMARS
155 мм и 105 мм артилерийски боеприпаси
боеприпаси въздух-земя
Противотанкови системи Javelin и AT-4
САЩ също ще осигурят комуникации, софтуер, оборудване, резервни части, помощно оборудване, обучение и транспорт.
"Съединените щати и повече от 50 други страни са обединени, за да гарантират, че Украйна има необходимите способности, за да се защитава срещу руска агресия", каза Блинкън.
Министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че Съединените щати са предоставили 3,4 милиарда долара допълнителна бюджетна помощ на Украйна, давайки на разкъсаната от война страна критични ресурси на фона на засилващите се руски атаки срещу украински цивилни и инфраструктура.
Близо три години след началото на войната Вашингтон е отделил общо 175 милиарда долара помощ за Украйна, но не е сигурно дали помощта ще продължи с това темпо при Тръмп, който заменя Байдън на 20 януари.
По време на кампанията за президентските избори Тръмп постави под съмнение степента на участие на САЩ в конфликта, предполагайки, че европейските съюзници трябва да поемат по-голяма част от финансовата тежест.
Някои от колегите му републиканци - които ще контролират както Камарата на представителите, така и Сената от следващия месец - също се отдалечават от изпращането на повече помощ на Киев.
Байдън каза, че Министерството на отбраната е в процес на доставка на стотици хиляди артилерийски снаряди, хиляди ракети и стотици бронирани превозни средства, "които ще укрепят ръката на Украйна, докато се насочва към зимата".